Aktuality

17.7.2018 (7:11)

TLAKOVÁ NÍŽE, KTERÁ SE NEDÁVNO VYTVOŘILA NAD RUSKEM ZAČNE PROMLOUVAT MNOHEM VÍCE DO NAŠEHO POČASÍ
Jak už od nás ze včerejšího dne víte, tak tu byla možnost, že nás částečně zasáhne tlaková níže a to jen na okraji SV/V ČR.
Dnešní výstup modelu GFS od wetterzentrale upřesnil své výpočty a tak zhoršil výhled od Út večera do Pá rána pro velkou část Moravy/Slezska a částečně pro Krkonoše/Orlické hory.
Některé výpočty udávají za celé období i více jak 120 mm srážek (pro hory), návětří až 150 mm. Nižší polohy od 30 do 50 mm.
Na přesnější čísla si raději náš tým ještě počká (do té doby model vytvoří dva výstupy). Upřesnění a možné upozornění by bylo z naší strany pak vloženo po aktualizaci modelu ve večerních hodinách. Do té doby našemu území nehrozí nic vážného. Během dne zatím očekáváme občasné přeháňky. O trošku více jich může být na Moravě a ve Slezsku. Stále je tu také možnost místních bouřek. Večer tedy situaci upřesníme.
Snímky: sat24.com a naše zakreslení postupu oblačnosti v šipkách, wetteronline.de (poloha tlakové níže), a součet srážek do pátečního rána.

Screenshot_4

Screenshot_5

Screenshot_6_2


Aktuality

26.6.2018 (18:27)

UPOZORNĚNÍ PRO KRÁLOVÉHRADECKÝ + PARDUBICKÝ KRAJ + VYSOČINA

s platností od 26.6. (18:30) do cca 23:30 hod. na přívalové srážky.


V uvedeném čase a prostoru očekáváme četné přívalové srážky (silné přeháňky), které po dobu platnosti mohou přinést úhrny od 15 do 40 mm srážek. V uvedených oblastech může ojediněle říčka/řeka dosáhnout 1.SPA - bdělost. Ojediněle také hrozí stále i bouřky.


Na ostatním území bude situace bez upozornění a bouřky/přeháňky méně časté (slabší).

Dvdsvdsv


Aktualizace (1.6. 04:58)
Protože dnes nad naše území a vlastně celkově nad střední Evropu dorazí od západu nevýrazná oblast nižšího tlaku vzduchu, tak je potřeba počítat s tím, že se postupně od JZ přidají během dne první bouřky, které budou v dopoledních a poledních hodinách spíše slabší.
Zesilovat a rozšiřovat se budou bouřky nad další území Čech a postupně i během pozdního odpoledne/večera na Moravu a do Slezska. Očekáváme, že do cca dnešní 13 - 15 hodiny budou bouřky slabší.
Zesilovat budou později odpoledne/večera a právě v odpoledních hodinách vložíme upozornění pro některé části ČR na silné bouřky. Právě v tento čas dojde z naší strany k aktualizaci.
Ještě doplníme dnešní nejvyšší teploty, které budou od 27 do 32 °C.

24.5.2018 (21:00)

Informujeme Vás, že lokální zakreslená místa (naše zakreslení - světle modrá barva) hrozí 2.SPA a ojediněle i 3.SPA na menších říčkách a potocích.

Ty většinou nedokáží pojmout více jak 60 mm srážek za 12 - 24 hodin.


Srážky začnou v dalších hodinácha ustávat a proto se situace po půlnoci začne vracet k normálu.
Snímek: hydro.chmi.cz + výřez/zakreslení našeho týmu.

Oo


10.5.2018 (7:44)

NEPŘÍJEMNÉ VLHKÉ A TEPLÉ POČASÍ BUDE POKRAČOVAT
K TOMU SE PŘIDAJÍ BOUŘKY NA VĚTŠINU ÚZEMÍ!
Dnes očekáváme nepříjemné dusno/vlhko. Během dne se také začnou tvořit nejdříve místy, později na většině území (v překladu na 50 až 69 % území) bouřky a přeháňky. Ty ojediněle mohou být silnější.
Určit přesnou polohu ojedinělé silné bouřky bohužel nelze. Jediné co víme, že největší pravděpodobnost bouřek by mohla být na SZ/S a V Čech. Dále na Vysočině a na jižní Moravě.
Nezapomínejte, že bouřky nikdy nezasáhnou 100% uvedeného kraje/okresu.
V bouřkách očekáváme srážky od 15 do 35 mm, oj až k 50 mm srážek.
Nárazy větru od 35 do 70 km/h. Ojediněle až k 80 km/h.
Ojediněle je tu možnost, že se ukáží i kroupy.
Bouřky se budou ukazovat i v Pá a během So dne. To ještě upřesníme.
Bourka-dubina_8

8.1.2018 (16:59)

KDE A JAK HODNĚ BUDE FOUKAT?

Už během noci na Út začne zesilovat vítr. Ten bude foukat od JV a k ránu a dopoledne bude nejsilnější.

To očekáváme většinou nárazy od 25 do 50 km/h. V centrální části Čech a na Vysočině a částečně na SV ČR to mohou být nárazy k 70 km/h. Neočekáváme, že by v nižších polohách byla hranice 70 km/h překročena a proto na tento vítr nevkládáme upozornění. To by muselo foukat více jak 70 km/h, na horách pak by to muselo být více jak 110 km/h a to neočekáváme, protože např. na S a SV ČR se dají na horách očekávat nárazy od 80 do 110 km/h. 

Vítr bude postupně z Út na St slábnout. 

Air-bag-1857099_1920


Upozornění

 Majacek-1_3                                    Majacek-1_8 


 

O n l i n e