Aktuality

Aktuální situace 5.8.2023 (18:55).
Během posledních cca 24 hodin spadlo zatím od 18 do 55 mm srážek a to na jihu Čech, na Vysočině, na východě Čech a dále také na pomezí Vysočiny a jižní Moravy. Na ostatním území to bylo od 3 do 8 mm a na krajním západě ČR 0 - 3 mm srážek.
Co je důležité si říct: Množí se dotazy, že u Vás ještě nezapršelo nebo jen málo. Zdůrazňujeme, že platnost upozornění na vydatné až velice vydatné srážky platí až do 7.8. cca 18:00! To, že zrovna u Vás prší málo nebo vůbec neznamená, že se upozornění nevyplnilo. Má to svůj čas a svojí platnost. Tam, kde teď aktuálně neprší, tak i tam se začnou nasouvat pásma srážek a přecházet budou do trvalého deště.
V těchto situacích je normální, že jsou i krátká časová pásma v době platnosti, kdy je tzv. pauza a srážky přechodně ustanou.
Co je podstatné? Studená fronta se dál vlní a její příchod je v jednotlivých vlnách.
Dále tedy platí naše upozornění pro tyto oblasti pro období 5.8 (cca 09:00) do 7.8. (cca 18 hodin) a to pro území východní Čechy, Vysočina, Morava a Slezsko, dále nově ráno přidané oblasti:  Jizerské hory, Krkonoše, dále severní Čechy a jižní Čechy.
Aktualizace srážek pro čas 5.8. 19:00 až 7.8. (cca) 18:00 - Zde by za celé toto období mohlo spadnout dalších  cca 35 až 80 mm srážek. Těch 80 mm může být hlavně na východě Čech i v nižších polohách, jako je Pardubicko, Holicko, Ústí nad Orlicí a široké okolí.
Nelze také vyloučit i bouřky. Na návětří Jizerských hor, Krkonoš, Jeseníku, Orlických hor a Beskyd se dá očekávat dalších 80- 120 mm srážek! Toto množství (nad cca 40 mm) už může v těchto oblastech místy zvedat potoky a říčky na povodňové stupně.
Situaci budeme dle potřeby upřesňovat a v noci a Ne a během Ne očekáváme vzestupy potoků, říček a řek na 1. SPA - zítra pak už očekáváme i 2.SPA a ojediněle 3.SPA na menších tocích.

Aktuální situace 5.8.2023 (08:10).
Během posledních cca 6 hodin spadlo zatím na jihu Čech, jižní a východní Moravě a částečně na SV Moravě od 4 do 15 mm srážek. V Čechách lokálně od 3 do 8 mm.
Co je podstatné? Studená fronta se vlní a její příchod je o cca 3 až 6 hodin opožděn ale to se u vlnících front prostě děje  To hlavní ale přijde a vlastně se už tak pomalu od jihu děje. To zásadní začne přicházet okolo poledne a dál. Zdá se, že srážky ustanou až během pondělí což je velký rozdíl o proti původním předpokladům, že srážky ustanou okolo Ne poledne.
Zatím platí naše upozornění pro tyto oblasti a je upravená nově doba platnosti s aktualizací srážek pro období 5.8 (cca 09:00) do 7.8. (cca 18 hodin) a to pro území východní Čechy, Vysočina, Morava a Slezsko. Zde by za celé toto období mohlo spadnout od cca 40 do 80 mm srážek. Nelze také vyloučit i bouřky. Na návětří Jeseníku, Orlických hor, Beskyd se dá očekávat až 110 mm srážek! Toto množství (nad cca 40 mm) už může v těchto oblastech místy zvedat potoky a říčky na povodňové stupně.
Nově dnes 5.8. přidáváme další upozornění, které by mělo začít platit okolo poledne pro území a to Jizerské hory, Krkonoše, dále severní Čechy a jižní Čechy. Zde očekáváme do Po rána 35 až 60 mm, návětří hor až 100 mm srážek!
Zvlněná studená fronta v našem okolí bude o něco déle a přinese více srážek.
Situaci budeme dle potřeby upřesňovat.

04.08.2023 (07:55)

Info ohledně zvlněné studené fronty, která bude komplikovaná na cca polovině našeho území!

Zatím i SMS Upozornění bylo rozesláno pro období 5.8 (cca 01:00) do 6.8. (cca 11 hodin) a to pro území východní Čechy, Vysočina, Morava a Slezsko. Zde by za celé toto období mohlo spadnout od cca 35 do 70 mm srážek. Nelze také vyloučit i bouřky. Toto množství (nad cca 40 mm) už může v těchto oblastech místy zvedat potoky a říčky na povodňové stupně.

Panuje nejistota v přesném času, kdy srážky ukončí působení nad ČR (může to být Ne cca poledne ale také až Po ráno). U těchto zvlněných front je třeba častěji upřesňovat - vlní se a tím i krátí či prodlužují svůj čas - tím, že se vlní uberou či přidávají srážky a tím komplikují předpověď i na poměrně krátký čas na dalších 12 - 24 hodin. Proto situaci budeme upřesňovat. Na horách ve zmíněném území (východní Čechy, Vysočina, Morava a Slezsko) nelze vyloučit i více jak 90 mm srážek - hlavně návětří!

Co se bude dít? V Alpské oblasti se bude vlnit fronta a bude postupovat směrem k nám. Proto je vždy tento směr nevyzpytatelný. Bude hodně záležet na tom, kolik srážek přes Alpy ,,přeteče" a jak se v okolí ČR dlouho udrží ,,vyprší" Vše ještě aktualizujeme.


2.8.2023 (18:25)

Kdy dorazí zase letní a tropické teploty?

Předpokládáme, že letní teploty, tedy teploty přesahujicí 25 a více stupňů budou od 10.8.

Dále předpokládáme, že 13.8. se teplota může dostat až ke 30 stupňům.

Pak ve výhledu se zdá, že teplé JZ proudění vydrží a letní teploty budou i v dalších dnech.

Vše ještě budeme upřesňovat.


Upozornění

 Majacek-1_3                                    Majacek-1_8 

  

 

O n l i n e

Chcete využít náš prostor pro vaše zviditelnění?

Není problém - kontaktujte nás: info@meteovcasnevarovani.cz