Meteo upozornění

04.02.2024 (07:15)
Upozornění na silné až velice silné nárazy větru! Hlavně na S a SV Čech hrozí vzestupy říček!
Platnost na silný/velice silný vítr platí od 04.02. cca 11:00 do 05.02. cca 18:00 pro celou ČR!

Aktuálně v ČR registrujeme nárazy větru od 30 do 60 km/h. Na tyto nárazy větru není třeba upozorňovat. Během poledne začne vítr více zesilovat a nejsilnější bude v nočních a ranních hodinách. Slábnout pozvolna bude během pondělního odpoledne. 

Proto upozornění na silný a velice silný vítr platí od 04.02. cca 11:00 do 05.02. cca 18:00 pro celou ČR!

V nižších polohách naměříme od 65 do 95 km/h, na horách až 110 km/h, na hřebenech až 130 km/h, na Sněžce nelze vyloučit až 170 km/h.

Srážky: Nejvíce srážek do úterního rána spadne na SZ, S a SV Čech. Právě Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory mohou registrovat 35 až 60 mm srážek, na návětří hor v čerstvém větru předpokládáme ojediněle až 100 mm srážek. 
A právě v těchto oblastech budou postupně stoupat říčky a řeky protože půda/povodí je již dosti nasycené a tak srážky nad cca 25 mm budou určitě dělat problémy. Většinou říčky vystoupají na 1 a 2.SPA.

21.01.2024 (16:10) 

Zítra (Po) hrozí nebezpečná ledovka v části Čech a na Vysočině - na Moravě/Slezsku bude slabší!

Během týdne bude více zesilovat vítr! 

Jak už od nás víte z minulých dní (hlavně ti co mají aktivované SMS Upozornění), tak hrozí ledovka na části území. K tomu bude zesilovat vítr. 

Vítr: ten bude zesilovat během noci na Po a během celého pondělí očekáváme občasné nárazy od 30 do 65 km/h. Zatím na tyto nárazy pro běžné polohy není třeba vkládat upozornění.

Během úterního dne očekáváme občasné nárazy větru okolo 45 km/h.

Silný vítr ale bude nejspíše ve středu a postupně bude slábnou během čtvrtečního dopoledne. Právě ve středu očekáváme nárazy větru pro běžné polohy od 55 do 90 km/h. Na horách až 135 km/h. Proto bude vloženo s velkou pravděpodobností upozornění na silný vítr. 

Ledovka: od Po dopoledne/poledne opět hrozí ledovka ale bude už na menším území. Předpokládáme, že se místy (v překladu na 30-49% území kraje) ukáže ledovka hlavně na SV a V Čech, dále na Vysočině. Zde by mohla být ojediněle i silná ledovka.
Na S Čech, částečně na západní straně Vysočiny, dále na Moravě a ve Slezsku bude ledovka spíše slabší a na menším území. Zde by se také měla ukázat místy (v překladu na 30-49% území).
A právě na většině území východních Čech, celá Vysočina by měla okolo poledne/odpoledne mít ještě teploty lehce pod bodem mrazu, zemský povrch by měl být ještě dostatečně studený a proto občasný déšť může právě hlavně na V Čech a na Vysočině vytvářet ledovka, ojediněle i silnou ledovku. 
Proto stále připomínáme, že ledovka většinou nezasáhne 100% území kraje/okresu.

Ještě připomeneme co je ledovka. Ledovka je hladká průhledná vrstva ledu. Vzniká při mrznoucím dešti či mrholení.  

Nezapomínejte na to, že ledovka většinou nikdy nezasáhne celý kraj a oblast od oblasti je dosti rozdílná, jak ve skupenství srážek, tak i v možnosti či případné tloušťce ledovky od 1 mm do 5 mm.


16.01.2024 (17:10)

Zítra a ve čtvrtek hrozí nebezpečná ledovka v Čechách a na Vysočině - na Moravě spíše jen ojediněle!

Jak už od nás víte z minulých dní (hlavně ti co mají aktivované SMS Upozornění), tak hrozí ledovka.

V čem bude komplikované počasí? Během dopoledne začnou od JZ/Z přicházet srážky, které se během odpoledne/večera rozšíří až k Moravě a Slezsku.

Zítra (ve středu) budou ranní teploty od -7 do -3 °C. Během dopoledne/poledne budou teploty od -3 do +2 °C. K večeru a v noci na čtvrtek se začne více oteplovat a proto čtvrteční ráno už přinese teploty od 0 do +6 °C.

Po poledni ve čtvrtek se začne rychle ochlazovat od SZ a k večeru už zase v celé ČR naměříme -7 až -1 °C.

Ještě připomeneme co je ledovka. Ledovka je hladká průhledná vrstva ledu. Vzniká při mrznoucím dešti či mrholení.

Předpokládáme, že tato ledovka se může začít tvořit nejdříve v Čechách a to od dopoledních hodin na J a Z Čech, později na S a V Čech. Od Východu Čech/Vysočiny předpokládáme její tvorbu až po poledni. Směrem k Moravě a Slezsku tento jev bude spíše ojedinělý.

V těchto situacích je normální, že nejprve se ukáže sněžení, které přejde v déšť a opětovně návrat ke sněhovým srážkám.

Protože zemský povrch bude dostatečně prochlazený, tak ta pravděpodobnost (za předpokladů srážek i dešťových), že se vytvoří ledovka je vysoká.

Nezapomínejte na to, že ledovka většinou nikdy nezasáhne celý kraj a oblast od oblasti je dosti rozdílná jak ve skupenství srážek, tak i v možnosti či případné tloušťce ledovky od 1 mm do 5 mm.


02.01.2024 (09:13)

Opětovné zvedání potoků, říček a řek na povodňové stupně

Protože v předchozích dnech (okolo Vánoc) většinou napršelo dostatek srážek, tak celkově povodí/půda je dosti nasycená. Tím pádem další srážky i v menším množství se budou projevovat do potoků, říček a řek. Nepůjde ale však o nějaké rozsáhlejší rozlévání. 

Dnes hranice sněžení bude nejdříve okolo 600 m n.m. Později bude sněžení jen nad 1050 m n.m. 

Předpokládáme, že od 2.1. cca 10:00 do 4.1. cca 23:00 spadne od 20 do 50 mm, hory 40 až 70 mm/cm (píšeme i cm - přechodně nejdříve sněžení). Na Šumavě ojediněle až 80 mm, Jizerské hory - Krkonoše a Orlické hory 50 až 90 mm/cm. Na JV území bude srážek méně od 10 do 25 mm.

Protože dnes na horách napadne sníh, večer už bude právě i na horách pršet, tak očekáváme rychlé tání sněhu. 

Předpokládáme, že nejvíce budou stoupat potoky/ říčky / řeky v Krkonoších, Orlických horách a Jizerských horách. 

O něco méně pak na Šumavě a v Krušných horách. Stoupat budou také na ostatních horách a na Vysočině.

Právě Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory a část Šumavy se může dočkat i 2 .SPA, ojediněle hlavně v Krkonoších i 3.SPA - ohrožení. 

Situace by se na horách měla uklidňovat během pátečního dne, kdy se postupně bude ochlazovat.

Doporučujeme pozorně naslouchat místním pokynům povodňových orgánů, dále také hlavně hasičů a celkově IZS.


23.12.2023 (21:44)

V celé ČR očekáváme vzestup řek

Protože v předchozích dnech většinou napršelo dostatek srážek, na horách napadlo velké množství sněhu (většinou za cca 48 hodin) i více jak 100 cm/mm (střídání sněhu a deště) a dnes v sobotu na velké části i poměrně vydatně sněžilo, od jihu až JZ většinou trvale pršelo, tak očekáváme ze So na Ne další zvedání říček a řek na vyšší povodňové stupně.

Tedy většinou začnou dnes po půlnoci hlavně v Čechách stoupat i velké řeky na 2.SPA (pohotovost).

K tomu se začne výrazně k ránu v Čechách oteplovat a kombinace silnějšího větru, vysokých teplot a deště i na horách povede k dalšímu velice rychlému odtávání sněhu po většinu Vánoc (24 až 26.12.) Další vývoj se bude aktulizovat. 

Proto předpokládáme, že místní potoky a říčky, později i velké řeky mohou dosahovat 2 a 3.SPA (ohrožení).

Proto toto upozornění na vzestupy řek platí pro celou ČR od dnešní noci. Na Moravě a ve Slezsku bude zvedání říček a řek o trošku pomalejší/později. Nejhorší situace by mohla být v Čechách a na Vysočině.

Doporučujeme pozorně naslouchat místním pokynům povodňových orgánů, dále také hlavně hasičů a celkově IZS.


22.12.2023 (09:23) Aktualizace předchozích informací!
Upozornění na silné až velice silné nárazy větru a na vydatné srážky + sněhová pokrývka + opětovné zvedání říček a řek na povodňové stupně!
Platnost od 22.12. cca 10:00 do 25.12. cca 06:00 pro celou ČR!

Informací a upozornění je mnoho a proto to nejdůležitější vše v bodech pro vaší přehlednost.

Srážky: Po vysokém spadu na mnoha místech dorazí další porce srážek. Těch bude opravdu dostatek. Většinou naprší od 22.12. do 25.12. od 30 do 70 mm srážek. Na horách až dalších 110 cm/mm. Píšeme i mm protože hlavně během Ne a Po se přidá i déšť na horách. 
Sníh: Vyšší úhrny! Na SZ/S a V Čech, na Vysočině  a částečně na Moravě může na krátký čas z Pá na So až do So cca 23 hodiny připadnout od 5 do 30 cm nového sněhu, který by měl být na svém maximu 24.12. ještě po půlnoci. Hned ráno 24.12. se zase začne od západu rychle oteplovat a sníh bude do večera nejspíše minulostí. Teď jde o to, zda zemský povrch se rychle ochladí, aby sněžení drželo a nebo rovnou odtávalo - to je velice složité přesně určit.
Říčky a řeky budou stoupat také v nižších polohách opět během nedělního a pondělního dne. Postupně i na horách bude sníh rychle odtávat. Celkově půda a povodí je již dosti nasycené a tak srážky nad cca 30 mm budou určitě dělat problémy. To ještě budeme upřesňovat. 
Bouřky: I dnes očekáváme možnost bouřek prakticky kdekoliv v ČR!
Vítr: Další porce větru nás čeká už během Pá dopoledne od západu.
***Silné až velice silné nárazy budou opět i během pátečního dne až do So brzkého rána a to od 60 do 100 km/h i v nižších polohách. Na horách/hřebenech až 140 km/h.
***Silné nárazy budou opět i během sobotního poledne až do So pozdní noci a to od 55 do 90 km/h i v nižších polohách v  Z/JZ/J části ČR. Na ostatním území nárazy jen do 50 km/h. Na horách/hřebenech až 140 km/h (Krušné hory/ Šumava).
Během Ne 24.12. by vítr měl být v nárazech jen od 40 do 75 km/h.
Upozorňujeme, že v těchto časových obdobích se najdou krátké úseky, kdy vítr výrazně zeslábne a pak zase začne zesilovat.
Vzhledem ke komplikovanému počasí budeme situaci sledovat a častěji upřesňovat
Přejeme všem pěkný den. Vaše Meteo

20.12.2023 (19:45) + aktualizace 21.12. (9:39)
Upozornění na silné až velice silné nárazy větru a na vydatné srážky!
Platnost od 21.12. cca 08:00 do 25.12. cca 06:00 pro celou ČR!

Informací a upozornění bude mnoho a proto to nejdůležitější vše v bodech pro vaší přehlednost.

Srážky: Těch bude opravdu dostatek. Většinou naprší od 21.12. do 25.12. od 35 do 80 mm srážek. Lokálně v nižších polohách to může být méně. Na horách to bude od 70 do 110 cm nového sněhu, později během Ne a Po půjde i o déšť.
Nově: aktualizace 21.12. (9:39) - Na S a V Čech, na Vysočině  a částečně na Moravě může na krátký čas během soboty připadnout od poprašku do 15 cm nového sněhu, který by měl být na svém maximu 24.12. ještě po půlnoci.
Hned ráno 24.12. se zase začne od západu rychle oteplovat a sníh bude do večera minulostí.
Ojediněle hlavně Krušné hory, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory a Jeseníky se mohou na hřebenech hor dočkat až 140 cm! Jak již bylo řečeno, pak přejde sníh v déšť a tak hrozí rychlejší odtávání sněhu a tím vzestupy říček a řek na povodňové stupně.
Říčky a řeky budou stoupat také v nižších polohách. Celkově půda a povodí je již dosti nasycené a tak srážky nad cca 30 mm budou určitě dělat problémy. To ještě budeme od cca So upřesňovat. 
V některé dny (ze So na Ne) přechodně může hlavně na S a V Čech + na V. Moravě sněžit v nižších polohách.
Na horách půjde o sněžení ale v Ne a v Po i zde bude pršet.
Vítr: Zesilovat bude už ze středy na čtvrtek ale ,,jen" v občasných nárazech od 35 do 70 km/h. Tedy ještě bez upozornění.
***Silné až velice silné nárazy budou během čtvrtečního dne až do Pá brzkého rána a to od 60 do 100 km/h i v nižších polohách. Na horách/hřebenech až 140 km/h.
***Silné až velice silné nárazy budou opět i během pátečního dne až do So brzkého rána a to od 50 do 90 km/h i v nižších polohách. Na horách/hřebenech až 130 km/h.
***Silné až velice silné nárazy budou opět i během sobotního rána až do So pozdní noci a to od 65 do 110 km/h i v nižších polohách v  Z/JZ/J části ČR. Na ostatním území nárazy jen do 50 km/h. Na horách/hřebenech až 150 km/h (Krušné hory/ Šumava).
***Silné až nárazy budou opět i během nedělního rána až do Po rána a to od 50 do 80 km/h i v nižších polohách. Na horách/hřebenech až 110 km/h
Upozorňujeme, že v těchto časových obdobích se najdou krátké úseky, kdy vítr výrazně zeslábne a pak zase začne zesilovat.
Vzhledem ke komplikovanému počasí budeme situaci sledovat a častěji upřesňovat. Pokud máte SMS Upozornění z naší strany, tak Vám již v předstihu chodí info co Vás pro konkrétní oblast čeká. 
Přejeme všem pěkný večer. Vaše Meteo

02.12.2023 (06:11)
Aktuální info + aktualizace pro část ČR
Za posledních 24 hodin nejvíce dle očekávání spadlo srážek právě na JZ a J Čech a částečně na Vysočině. Zde jsou úhrny od 18 do 40 cm. Na ostatním území ČR to je od 6 do 15 cm, na Z a S ČR od 1 do 6 cm. Sněžení dle předpokladu bude pokračovat i dál s krátkodobě silnější intenzitou. Najdou se časová okna na kratší ustávání srážek.
V platnosti necháváme naše upozornění až do So noci ale zvyšujeme upozornění na vyšší celkové úhrny pro jih Čech protože zde mělo původně nasněžit do dnešní So noci celkově až 35 cm. Zde očekáváme díky úzkému trvajícímu pásmu srážek dalších cca 7 až 15 cm, ojediněle až 20 cm.
Na ostatním území není třeba zvyšovat upozornění. Zde platí to co se psalo včera a to že celkové toto upozornění bude v platnosti od dnešní (Pá) 11 hodiny do sobotních cca 23:00.
Platí pro JZ + J Čech, dále pro Vysočinu a Chrudimsko, dále pro SV Moravu. Právě v těchto oblastech za celé toto období spadne od 18 do 30 cm, na jihu ojediněle až k 35 cm. Nově dnes doplněné (So info) , že celkově se dá na jihu Čech očekávat 35 až 60 cm!
Ostatní části ČR:
Východ Čech do So noci 8 až 18 cm - jižní část Pardubicka/Chrudimska ojediněle i více. Podobně na tom budou i střední Čechy a to od 10 do 18 cm. Jižní Morava 8 až 15 cm. Západní a severní Čechy 4 až 10 cm.

01.12.2023 (09:05)
Upozornění na nový spad sněhových srážek‼
Toto upozornění bude v platnosti od dnešní 11 hodiny do sobotních cca 23:00.
Platí pro JZ + J Čech, dále pro Vysočinu a Chrudimsko, dále pro SV Moravu. Právě v těchto oblastech za celé toto období spadne od 18 do 30 cm, na jihu ojediněle až k 35 cm.
Pozor - přechodně na jihu a JV ČR mohou během pátečního dne být srážky smíšené, přechodně dešťové i mrznoucí. Pak se i zde začne k večeru ochlazovat a začne výhradně sněžit.
Ostatní části ČR:
Východ Čech 8 až 18 cm - jižní část Pardubicka/Chrudimska ojediněle i více. Podobně na tom budou i střední Čechy a to od 10 do 18 cm.  Jižní Morava 8 až 15 cm. Západní a severní Čechy 4 až 10 cm.
Na horách připadne většinou od 20 do 40 cm a to na Šumavě, v Beskydech a v Jeseníkách. Jizerské a Orlické hory plus Krkonoše dostanou příděl 15 až 30 cm.
Docházet tak může k místním problémům v energetice v případě mokrého těžkého sněhu. Problémy se také čekají postupně i na silnicích. Buďte opatrní :)
V případě potřeby může dojít k mírné aktualizaci.
Pink-dawn-5932636_1280

28.8.2023 (17:00)

Upozornění na vydatný déšť

od 28.8. cca 18:00 do 29.8. cca 18:00 pro oblasti : jižní Čechy, střední Čechy, SZ Čechy a S Čechy.

Protože za posledních 24 hodin spadlo v těchto oblastech už od 15 do 40 mm srážek a další srážky (vydatnější) očekáváme, tak vkládáme právě pro toto území upozornění.
Za uvedené období spadne v těchto oblastech od 20 do 50 mm srážek, ojediněle až k 70 mm srážek za předpokladů, že se k tomu přidají i bouřky. A to už může vést k vzestupům potoků a říček hlavně na horním a středním toku v těchto oblastech a to na 1 až 2. SPA.
Sice intenzita srážek bude ráno slábnout ale během dne je třeba počítat s občasným deštěm a proto upozornění končí až v cca 18:00.
Na ostatním území Čech + Vysočiny spadne za toto období od 10 do 25 mm srážek. Na Moravě a ve Slezsku zatím předpokládáme jen 2 až 12 mm srážek, v případných bouřkách celkově až k 25 mm.
Zatím nějaké silné bouřky večer na Moravě a ve Slezsku neočekáváme. Uvidíme co udělá oblast Chorvatska, kde by se měl rozvinout mohutnější komplex bouřek s následným postupem právě dál směrem k ČR/Moravě.

26.8.2023 (15:34)

Aktualizace : Komplikované počasí několik dní - nově prodlouženo až do Út dne

Očekáváme přívalové srážky/silné až velice silné bouřky/kroupy a nárazy až 100 km/h

Nejhorší situace se dá očekávat v Čechách a to na J+V+S Čech + částečně ve středních Čechách + na Vysočině a částečně v Jeseníkách!

Jak už od nás víte řadu dní, tak v našem okolí je aktuálně zvlněná studená fronta. Ta bude komplikovat počasí a proto více rozebereme její předpokládané chování.

Během So rána a dopoledne docházelo k uklidnění situace (na V Moravě až po poledni) ale znova během večera a noci na Ne očekáváme dobré podmínky pro vznik opakovaných a velice táhnoucích se bouřek od našich JZ až J sousedů, které budou přecházet do trvalého deště. To se již aktuálně na JZ Evropy děje v čase 15:33.

Ještě během neděle nejspíše budou v ČR bouřky ale o trochu slabší. Bude záležet, jak hodně se posune zvlněná studená fronta. Během Ne a pak hlavně v Po se opět vratí další srážky, které budou i vydatné - to upřesníme v Ne. Uklidnění počasí by mohlo být od středy.

Je ale prakticky nemožné v této situaci, kdy je v našem okolí zvlněná studená fronta, která se dál vlní a její chování je nepředvídatelné říct, kde přesně bude silná/velice silná bouřka.

Toto upozornění na silné až velice silné bouřky, na silné přívalové srážky a silné nárazy větru - ojediněle kroupy (na 5 - 29% území ) platí pro celou ČR od So cca 18:45 do Po 06:00 s tím, že situaci si dle potřeby budeme upřesňovat.

Ta šance na bouřky je dnes prakticky na celém území s tím, že pravděpodobnost úplně těch nejsilnějších bouřek a hlavně srážek se dá očekávat na jihu Čech, Vysočině a dále směrem na východ a sever Čech a Krkonoše/Orlické hory. Nově předpokládáme i část středních Čech a také částečně i Jeseníky.

A právě v těchto oblastech za celé toto období by mohlo spadnout celkově od 45 do 100 mm srážek, na návětří hor v uvedených oblastech + (počítáme i nejvyšší místa Českomoravské vrchoviny + Železné hory) může za celé toto období spadnout až 140 mm srážek!

Na ostatním území to bude od 18 do 45 mm srážek. Na JV/V Moravě 5 až 35 mm srážek.

Pokud se objeví běžná bouřka, čekáme nárazy do 55 km/h, ojedinělé menší kroupy a srážky od 5 do 20 mm.

Pokud se objeví silná bouřka, čekáme nárazy větru do cca 75 km/h, menší kroupy a srážky od 15 do 35 mm.

Pokud se objeví velice silná bouřka, čekáme nárazy větru do 100 km/h, velké kroupy i okolo 5 cm a srážky za velice krátký čas od 30 do 60 mm, v opakované bouřce do stejného území celkový spad i okolo 90 mm srážek!

Bude docházet k opakovaným bouřkám/přív.srážkách do stejných oblastí a proto ty celkové úhrny i okolo 90 - 110 mm srážek!

Díky těmto srážkách očekáváme vzestupy potoků a říček na povodňové stupně - kde? To sledujte při online sledování na Fb/webu/Instagramu.

Situaci dle potřeby budeme aktualizovat.


25.8.2023 (11:04)

Čeká nás komplikované počasí několik dní

Očekáváme přívalové srážky/silné až velice silné bouřky/kroupy a nárazy až 100 km/h

Nejhorší situace se dá očekávat na J+V+S Čech + na Vysočině a částečně v Jeseníkách!

Jak už od nás víte řadu dní, tak v našem okolí bude zvlněná studená fronta. Ta bude komplikovat počasí a proto více rozebereme její předpokládané chování.

Dnes odpoledne a večer očekáváme zatím jen občasné přeháňky a občasné bouřky (slabší). Během pozdního večera a noci pak dorazí rozsáhlejší pásma srážek/bouřek. Ty budou místy (v překladu na 30 až 49% území) silné až velice silné.

Během So rána může docházet k uklidnění situace ale znova během zítřejšího (So) dne a večera/noci na Ne očekáváme dobré podmínky pro vznik opakovaných a velice táhnoucích se bouřek, které budou přecházet do trvalého deště. 

Ještě během neděle nejspíše budou v ČR bouřky ale jak silné, tak to bude záležet, jak hodně se posune zvlněná studená fronta protože ještě v Po a v Út očekáváme další srážky.

Je ale prakticky nemožné v této situaci, kdy je v našem okolí zvlněná studená fronta, která se dál vlní a její chování je nepředvídatelné říct, kde přesně bude silná/velice silná bouřka.

Toto upozornění na silné až velice silné bouřky, na silné přívalové srážky a silné nárazy větru - ojediněle kroupy (na 5 - 29% území ) platí pro celou ČR od Pá cca 18:00 do Po 06:00 s tím, že situaci si dle potřeby budeme upřesňovat.

Ta šance na bouřky je dnes a zítra prakticky na celém území s tím, že pravděpodobnost úplně těch nejsilnějších bouřek a hlavně srážek se dá očekávat na jihu Čech, Vysočině a dále směrem na východ a sever Čech a Krkonoše/Orlické hory. Dále také částečně Jeseníky. A právě v těchto oblastech za celé toto období by mohlo spadnout celkově od 45 do 100 mm srážek, na návětří hor v uvedených oblastech + (počítáme i nejvyšší místa Českomoravské vrchoviny + Železné hory) může za celé toto období spadnout až 140 mm srážek!

Na ostatním území to bude od 18 do 45 mm srážek.

Pokud se objeví běžná bouřka, čekáme nárazy do 55 km/h, ojedinělé menší kroupy a srážky od 5 do 20 mm.

Pokud se objeví silná bouřka, čekáme nárazy větru do cca 75 km/h, menší kroupy a srážky od 15 do 35 mm.

Pokud se objeví velice silná bouřka, čekáme nárazy větru do 100 km/h, velké kroupy i okolo 5 cm a srážky za velice krátký čas od 30 do 60 mm, v opakované bouřce do stejného území celkový spad i okolo 90 mm srážek!

Bude docházet k opakovaným bouřkám/přív.srážkách do stejných oblastí a proto ty celkové úhrny i okolo 90 - 110 mm srážek!

Díky těmto srážkách očekáváme vzestupy potoků a říček na povodňové stupně - kde? To sledujte při online sledování na Fb/webu/Instagramu.

Situaci dle potřeby budeme aktualizovat.


16.8.2023 (10:04)

Ve středu a ve čtvrtek očekáváme místy silné/velice silné bouřky

Jak už od nás víte řadu dní, tak dnes odpoledne/večer/v noci  a pak znova během zítřejšího dne a večera/noci očekáváme poměrně dobré podmínky pro vznik pomalých bouřek. Pomalých proto, že se budou tvořit spíše zatím na horách a při svém mohutnění začnou ,,zatékat" postupně do nižších poloh.

Zatím co v minulých dnech šlo spíše o lokální silné/velice silné bouřky, tak dnes ve středu a zítra ve čtvrtek očekáváme, že těch míst, kde bude silná/velice silná bouřka bude více. Je ale prakticky nemožné v této situaci, kdy je v našem okolí frontální rozhraní říct, kde přesně bude silná/velice silná bouřka.

Ta šance na bouřky je dnes a zítra prakticky na celém území s tím, že pravděpodobnost úplně těch nejsilnějších bouřek se dá očekávat na kraji jihu Čech, Vysočině a dále směrem na východ Čech a Krkonoše/Orlické hory.

Je třeba si říct, že v bodě A (0 km) vznikne silná bouřka, která o 2 km dál v bodě (B) bude klasif. jako velice silná bouřka. V bodě C (vzdáleném 5 km) nespadne ani kapka. V takovém případě pak vznikají situace, že na poměrně malé ploše spadne i extrémní množství vody za krátký čas.

Těchto situací dnes a zítra bude sice více ale místní rozdíl bude obrovský.

Proto není možné dopředu říct, v jaké Horní či Dolní se toto počasí bude odehrávat. Proto raději s tím počítejte, že je tu možnost kdekoliv v ČR.

Pokud se objeví běžná bouřka, čekáme nárazy do 55 km/h, ojedinělé menší kroupy a srážky od 5 do 20 mm.

Pokud se objeví silná bouřka, čekáme nárazy větru do cca 75 km/h, menší kroupy a srážky od 15 do 35 mm.

Pokud se objeví velice silná bouřka, čekáme nárazy větru do 90 km/h, velké kroupy i okolo 5 cm a srážky za velice krátký čas od 30 do 60 mm, v opakované bouřce do stejného území celkový spad i okolo 90 mm srážek!

Toto upozornění platí od středy cca 15:00 do Pá cca 02:00.


15.08.2023 (13:14)

Upozornění na vysoké až velmi vysoké teploty

Od dnešního dne platí naše upozornění na vysoké teploty.

Nejspíše od So dne a pak dále v novém týdnu dorazí i velmi vysoké teploty.

Toto upozornění by prakticky mohlo platit od 15.8. do 26.8., kdy by měl vrcholit příliv velmi teplého vzduchu!

Zatím tedy dáváme upozornění na období 15.8. do 23.8. s možností prodloužení.

V tomto období postupně naměříme v celé ČR (do poloh cca 600 m n.m.) teploty od 28 do 33 stupňů, v So nejspíše 28 až 33 stupňů, další dny 29 až 34 stupňů. Výhledově pak od 23.8 do 26.8. se zdá, že to bude 32 až 36 stupňů. Vše budeme dle potřeby upřesňovat.


24.7.2023 (07:59)
Podrobněji ohledně dnešního počasí. Navazujeme na předchozí příspěvky.
Na aktuálním satelitním snímku sat24.com je patrné, že od JZ k nám směřuje poměrně rozsáhlé pásmo oblačnosti/srážek/bouřek. Rozsáhlé je hlavně v nezvyklou ranní dobu.
Na satelitním snímku vidíte naše zakreslení. Zde v této oblasti dnes očekáváme nejvyšší pravděpodobnost četných přeháněk a bouřek. Zde právě v této oblasti (JZ/J Čech, jižní část Vysočiny, J a JV Morava) mohou být během dne (od poledne dál k večeru) v silných bouřkách nárazy větru (60 až 90 km/h), přívalové srážky a ojediněle větší kroupy. Proto náš tým pro tuto oblast rozesílal v ranních hodinách SMS Upozornění pro ty co již mají vše aktivní.
A co ostatní území?
Dnes prakticky na celém území očekáváme tvorbu přeháněk a bouřek. Jak se již psalo: A protože se zdá, že dnes budou vhodné podmínky pro bouřky, tak nově předpokládáme, že zasáhnou cca 30 - 49% našeho území - tedy v překladu budou místy.
Ojediněle budou silné až velice silné (ojediněle = v překladu na 5 - 29% území). Ještě doplníme, že zatím nevkládáme upozornění pro další části ČR. Na to budeme reagovat spíše odpoledne dle potřeby a zatím očekáváme tzv. běžné bouřky.
Nezapomínejte, že zvlněná studená fronta je vždy velice problematická na předpovědi a pokud tu bude cca 2 - 3 dny, tak je třeba více aktualizovat/upřesňovat.
Vs_2

14.7.2023 (14:33)

Upozornění na vysoké až velmi vysoké teploty

Od So dopoledne platí naše upozornění na vysoké až velmi vysoké teploty.

V Ne a v Po bude platit upozornění na vysoké teploty.

Zítra (v sobotu) naměříme teploty od 30 do 35 °C, v Čechách až 38 °C.

V Ne bude přecházet studená fronta ale na teplotách se nic výrazně nezmění.

Naměříme jak v Ne, tak v Po teploty od 29 do 33 °C.

Od úterního dne teploty mírně klesnou ale stále se budou pohybovat okolo 29°C.

Na nedělní frontě se pak mohou ukázat místy přeháňky a bouřky, které na malém území (lokálně) mohou být i silné ale to si teprve budeme upřesňovat.1.8.2010

Prohlášení 

Prohlášení : Upozornění vydávané našim týmem METEO VČASNÉ VAROVÁNÍ nejsou propojené, nebo nejsou součástí státního podniku ČHMÚ a tedy nejsou převzatou verzí.

Naše stránka si dle dostupných - veřejných zdrojů ze světa a zakoupených vlastních aplikací (tzv. map - radarů - synoptických map a mnoho dalšího) tvoří na tzv. základní desce své přehledy, předpovědi, výpočty a nákresy tak, aby vše bylo co nejvíce reálné pro naše území ČR. Proto nenese odpovědnost za případné škody způsobené přijatými opatřeními na základě informací z této stránky. Dle zkušeností využívají některá média, fans, některé JDH či IZS ČR naše upozornění, které berou jako přesné a spolehlivé. Přesto uvedené věty je nutné veřejně uvést dle podmínek našich zákonů ČR.

Pokud využijeme nějaký veřejný obrázek (mapa, srážky atd.), tak vždy uvádíme zdroj.

Naše sdružení Meteo Včasné Varování o.s.  spolupracuje s některými meteorologickými společnostmi v EU. Předpovědi počasí sestavujeme i na základě analýzy zakoupených aplikací, které tvoří tzv. základní desku na kterých pak tvoříme naše výpočty, tak aby vše bylo co nejvíce reálné pro území ČR.

Meteo Včasné varování nevydává varování ale pouze experimentální upozornění. Dle nás varovat může pouze státní podnik a tím je Ćhmú.

Meteo Včasné varování se snaží chránit majetek občanů v době nebezpečných doprovodných jevů počasí právě tímto našim experimentálním upozorněním.

Upozornění

 Majacek-1_3                                    Majacek-1_8 

  

 

O n l i n e

Chcete využít náš prostor pro vaše zviditelnění?

Není problém - kontaktujte nás: info@meteovcasnevarovani.cz