Meteo upozornění

12.07.2024 (06:59)
Co nás dnes čeká? Počasí bude zase hodně pestré!
Od brzkého rána registrujeme přeháňky a ojedinělé bouřky. Podobné to bude během dne. Okolo poledne začnou přeháňky a bouřky se rozšiřovat na velkou část  ČR. S tím, že místy v překladu na 30 - 49% území mohou být bouřky silné až velice silné.
I tak teploty vystoupají 27/33°C,na JV/V až 34°C, při dešti či větší oblačnosti budou okolo 25°C.
V bouřkách (silné až velice silné) očekáváme přívalové srážky od 15 do 40 mm, ojediněle až 70 mm, v opakovaných bouřkách nelze lokálně vyloučit až 130 mm srážek. K tomu je tu možnost silných nárazů větru od 40 do 80 km/h, ojediněle i více. Také pozor na kroupy, které mohou být ojediněle i větších rozměrů.
Lokálně může dojít k vzestupům potoků a říček na povodňové stupně.
Proto upozornění na silné/velice silné bouřky (které se ukáží místy - v překladu na 30 - 49% území) platí od dnešních cca 10:30 do So 07:30 pro celou ČR. 

10.07.2024 (06:59)

Co nás dnes čeká? Počasí bude hodně pestré!
Den bude nejdříve jasný až polojasný ale od západu se pomalu a jistě nasouvá oblačnost. I tak teploty vystoupají na 30 až 36°C, ojediněle nelze vyloučit až 37 °C. Na JZ/Z to bude od 27 do 30°C.
Postupně se začnou přidávat během dne přeháňky a bouřky. Ty se budou více rozšiřovat od západu dál k východu. Bouřky a četné přeháňky očekáváme na většině území - v překladu na 50 až 69% území a z toho místy (v překladu na 30 - 49% území) mohou být bouřky silné až velice silné.
V nich očekáváme přívalové srážky od 15 do 40 mm, ojediněle až 70 mm, v opakovaných bouřkách nelze lokálně vyloučit až 100 mm srážek. K tomu je tu možnost silných nárazů větru od 40 do 80 km/h, ojediněle i více. Také pozor na kroupy, které mohou být ojediněle i větších rozměrů.
Lokálně může dojít k vzestupům potoků a říček na povodňové stupně.
Proto upozornění na silné/velice silné bouřky (které se ukáží místy - na 30 - 49% území) platí od dnešních cca 11:30 do 02:30, pro Moravu a Slezsko to bude od cca 14:30 do čtvrtečních cca 07:30. Také platí upozornění i na vysoké teploty pro celou ČR (mimo krajního JZ/Z ČR).

21.06.2024 (07:10)
Hrozí silné - velice silné bouřky - lokálně i extrémně silné bouřky
Platí naše skoro týden staré info, že v pátek - tedy dnes 21.6. očekáváme od cca 12:00 tvorbu silných až velice silných bouřek. Nelze lokálně vyloučit hlavně na východě Čech a na Vysočině tvorbu až extrémně silných bouřek. Ty podmínky s velkou pravděpodobností mohou nastat.
Tedy bouřky se mohou začít tvořit od Pá cca 12:00 do So cca 06:00. Upozornění tedy platí pro celou ČR na silné až velice silné bouřky - lokálně jak již bylo uvedeno východ Čech a Vysočina mohou zažít lokálně i extrémně silné bouřky.
Prosíme fans, nezapomínejte na to, že bouřky většinou nikdy nezasáhnou celý kraj. Proto i zde platí, že v bodě A mohou nastat velice silné až extrémní bouřky a v bodě B o cca 15 km dál bouřka může mít slabší projevy. Tedy naprosto normální situace. Nastane také s velkou pravděpodobností posun jednoho výrazného pásma bouřek a později večer a v noci posun dalšího pásma bouřek s možným přechodem k ránu do trvalého deště.
Silné až velice silné bouřky budeme registrovat místy (tedy v překladu na 30 - 49% území). Nelze ale určit přesně, kde se ukáží. Proto upozornění pro celou ČR.  Ojediněle  - spíše lokálně (v překladu na 5 - 29% území) mohou být bouřky extrémně silné!  Na jakém základě vyhlašujeme až nejvyšší upozornění? Předpokládáme velice vhodné podmínky během dne pro tvorbu i silných bouří. Lze také spatřit opět i několik supercel, které jsou dnes poměrně dost pravděpodobné.
Ojediněle nelze vyloučit tvorbu tornáda (spíše jedince). Ty podmínky na to dnes budou velice vhodné.
V uvedených bouřkách očekáváme vyšší úhrny srážek (přívalové srážky od 20 do 50 mm, v opakovaných bouřkách/srážkách až 90 mm), větší až velké kroupy, nárazy větru od 70 do 120 km/h. Lokálně tak hrozí zatopení níže položených oblastí a zvedání potoků a říček na povodňové stupně. 

19.06.2024 (14:10)
Upozornění na bouřky a aktuální situace
Aktuálně v ČR měříme až 33 stupňů. Většinou to je 27 až 33 stupňů. Na JZ/Z/SZ a S Čech + částečně ve středních Čechách už úřaduje studená fronta. Proto zde jsou teploty v širokém rozpětí od 19 do 26 stupňů.
V Čechách očekáváme během dne další přeháňky a místy také bouřky. Ojediněle se může ukázat silnější bouřka.
Platí naše ranní info, že od východu Čech, Vysočiny dál k Moravě a Slezsku (možná ušetřeno o J část Moravy) očekáváme pozdě odpoledne a večer + částečně ještě v noci možnost bouřek, které budou postupně místy (tedy v překladu na 30 - 49% území). Ojediněle (v překladu na 5 - 29% území) mohou být bouřky silné až velice silné za předpokladu vhodných podmínek, která aktuálně zatím panují. Lze tak spatřit opět i několik supercel, které jsou dnes poměrně dost pravděpodobné.
Proto pro východu Čech, Vysočiny a také Moravu a Slezsko vkládáme upozornění od 15:15 do 23:30 na silné až velice silné bouřky. Prosíme fans - silné/velice silné bouřky většinou nikdy nezasáhnou celý kraj či okres.
Tedy v celé ČR očekáváme možnost bouřek (slabších) ale na východě Čech, Vysočině + Moravě a Slezsku (menší pravděpodobnost na jihu Moravy) očekáváme i silné/velice silné bouřky - přívalové srážky, větší kroupy, nárazy větru od 70 do 120 km/h. Lokálně tak hrozí zatopení níže položených oblastí a zvedání potoků a říček na povodňové stupně. 

06.06.2024 (09:55)

Opět čekáme několik dní vhodné podmínky pro vznik přeháněk a silnějších bouřek

Jak už od nás víte z minulých dní tak právě od Čt odpoledne až do cca Ne 9.6. bude počasí v části ČR živější.

V tomto období očekáváme kdekoliv v ČR možnost tvorby přeháněk a bouřek. Vyšší pravděpodobnost bude po celé toto období od JZ a J Čech, dále přes J a V Moravu a částečně na Vysočině, dále částečně také na východě Čech a části SV Moravy. Zde je právě šance na bouřky - přívalové srážky vyšší.
Bouřky na ostatním území budou méně časté a slabší.
Na uvedených místech  (JZ a J Čech, dále přes J a V Moravu a částečně na Vysočině, dále částečně také na východě Čech a části SV Moravy) se ukáží bouřky/přívalové srážky/silný vítr až do 90 km/h už místy. To znamená v překladu na 30 až 49% území. Nelze vyloučit, že bouřka se ukáže na více jak 60% území!
Nejsou vyloučené i supercely.
Pro ty co ještě nevědí co to je, tak supercela je konvektivní bouře, kterou tvoří výrazná buňka. Supercela je definovaná díky výskytu silného vzestupného proudu. Ty proudy pak dosahují rychlosti od 25 do cca 55 m/s. Dále pak rotuje kolem své vertikální osy. No a protože krom vzestupného proudu supercelu vpředu a vzadu tvoří sestupný proud a právě organizovaná struktura supercely, tak může za její velice silné projevy. Taková supercela při vhodných podmínkách dokáže urazit mnoho desítek až stovek km. Dále může přinášet silné až velice silné nárazy větru, kroupy a přívalové srážky. Občas se stává, že v supercele při vhodných podmínkách vznikne i tornádo ale není to vždy pravidlem. 
Od Čt do Ne hrozí právě v uvedených oblastech celkové úhrny od 35 do 70 mm, nelze ojediněle vyloučit až k 100 mm srážek! 
Na Z/SZ/S ČR dále na SV Čech a také ve středních Čechách jak bylo uvedeno se ukáží bouřky a přeháňky jen občas a budou daleko slabší pod hranicí kritérií. 
Vše budeme dle potřeby aktualizovat.

Prohlášení : Upozornění vydávané našim týmem METEO VČASNÉ VAROVÁNÍ nejsou propojené, nebo nejsou součástí státního podniku ČHMÚ a tedy nejsou převzatou verzí.

Naše stránka si dle dostupných - veřejných zdrojů ze světa a zakoupených vlastních aplikací (tzv. map - radarů - synoptických map a mnoho dalšího) tvoří na tzv. základní desce své přehledy, předpovědi, výpočty a nákresy tak, aby vše bylo co nejvíce reálné pro naše území ČR. Přesto uvedené věty je nutné veřejně uvést dle podmínek našich zákonů ČR.

Pokud využijeme nějaký veřejný obrázek (mapa, srážky atd.), tak vždy uvádíme zdroj.

Náš spolek Meteo Včasné Varování z.s.  spolupracuje s některými meteorologickými společnostmi v EU. Předpovědi počasí sestavujeme i na základě analýzy zakoupených aplikací, které tvoří tzv. základní desku na kterých pak tvoříme naše výpočty, tak aby vše bylo co nejvíce reálné pro území ČR.

Meteo Včasné varování nevydává varování ale pouze experimentální upozornění. Varovat může pouze státní podnik Ćhmú.

Meteo Včasné varování se snaží chránit majetek občanů v době nebezpečných doprovodných jevů počasí právě tímto našim experimentálním upozorněním.

Všechna uvedená data jsou orientační. Provozovatel portálu nenese odpovědnost za škody způsobené odchylkami předpovědí od skutečnosti. 

Proto nenese odpovědnost za případné škody způsobené přijatými opatřeními na základě informací z této stránky.

Upozornění

 Majacek-1_3                                    Majacek-1_8 

  

 

O n l i n e

Chcete využít náš prostor pro vaše zviditelnění?

Není problém - kontaktujte nás: info@meteovcasnevarovani.cz