Meteo upozornění

20.5.2022 (11:27)

Dorazí silné, velice silné a extrémně silné bouřky!

Zvlněná studená fronta, kterou předpokládáme už od 14.5., že dorazí dnes v pátek 20.5. bude opravdu komplikovaná! Proto vkládáme upozornění pro celou ČR od dnešních cca 15:30 do zítřejších cca 09:00 hod.

Aktuálně máme v ČR pěkné slunečné počasí. Teploty budou stoupat na hodnoty od 25 do 31 stupňů.

Protože ale dnes jsou a dále budou velice vhodné podmínky pro vznik silných/velice silných a ojediněle extrémně silných bouřek, tak jsme nuceni vložit upozornění pro celou ČR. Dle barev vidíte, kde se dají očekávat ty nejsilnější bouřky.

Ve žlutě zakreslené části mapy vidíte oblasti, kde tyto bouřky hrozí a v nich očekáváme přívalové srážky, ojedinělé kroupy a vítr v nárazech do 75 km/h.

V červené zakreslené části mapy vidíte oblasti, kde hrozí velice silné bouřky, v nich větší kroupy, přívalové srážky a nárazy větru až do 100 km/h.

Fialová barva značí možnost extrémních bouřek. V těchto oblastech se mohou ukázat velké kroupy okolo 4 cm, velice silné přívalové srážky, velice silné nárazy větru do 120 km/h.

Také v této oblasti budou splněné podmínky pro vznik tzv. supercel. Budou se s velkou pravděpodobností tvořit Squall-line ((bouřky formované do linie). Dále nelze vyloučit možnost ojedinělé tvorby tornáda. Podmínky na to budou velice ale velice ideální. 

Celkově pro velice silné až extrémní bouřky platí, že do spouštěče toho všeho je zapotřebí :  instabilní a vlhký vzduch, vysoké hodnoty cape a další.Ty právě dneska budou a proto toto upozornění.

Pamatujte prosím, že bouřka nikdy nezasáhne vždy 100% uvedeného kraje. Nelze přesně na okres/kraj určit, zda dorazí v jakém čase a hlavně síle.

Z důvodu velice silných poryvů větru v těchto bouřkách lze očekávat popadané stromy, komplikace v dopravě, zpoždění některých vlakových spojů. Problémy také nastanou v energetice.

Maps-var


1.8.2010

Prohlášení 

Prohlášení : Upozornění vydávané našim týmem METEO VČASNÉ VAROVÁNÍ nejsou propojené, nebo nejsou součástí státního podniku ČHMÚ a tedy nejsou převzatou verzí.

Naše stránka si dle dostupných - veřejných zdrojů ze světa a zakoupených vlastních aplikací (tzv. map - radarů - synoptických map a mnoho dalšího) tvoří na tzv. základní desce své přehledy, předpovědi, výpočty a nákresy tak, aby vše bylo co nejvíce reálné pro naše území ČR. Proto nenese odpovědnost za případné škody způsobené přijatými opatřeními na základě informací z této stránky. Dle zkušeností využívají některá média, fans, některé JDH či IZS ČR naše upozornění, které berou jako přesné a spolehlivé. Přesto uvedené věty je nutné veřejně uvést dle podmínek našich zákonů ČR.

Pokud využijeme nějaký veřejný obrázek (mapa, srážky atd.), tak vždy uvádíme zdroj.

Naše sdružení Meteo Včasné Varování o.s.  spolupracuje s některými meteorologickými společnostmi v EU. Předpovědi počasí sestavujeme i na základě analýzy zakoupených aplikací, které tvoří tzv. základní desku na kterých pak tvoříme naše výpočty, tak aby vše bylo co nejvíce reálné pro území ČR. Meteo Včasné varování se snaží chránit majetek občanů v době nebezpečných doprovodných jevů počasí.

Upozornění

 Majacek-1_3                                    Majacek-1_8 

  

 

O n l i n e