Zprávy

13.5.2021 (16:40)

AKTUALIZACE OHLEDNĚ VYDATNÝCH SRÁŽEK

Přinášíme Vám aktuální informace pro další hodiny a dny.

Nejprve vložíme spad srážek za posledních 48 hodin. Tedy od 11.5 (15:00) do 12.5. (15:00) a také druhý snímek od  12.5. (15:00) do 13.5. (15:00). Snímky přináší hydro.chmi.cz.

Včerejší srážková epizoda se odehrávala hlavně v Čechách. Později večer a v noci/ráno pak na většině území. Zatím co opět jižní Morava byla do rána bez srážek, tak během čtvrtečního odpoledne dohání to co srážkově zameškala.

Do dnešního poledne/odpoledne se většinou v celé ČR voda dokázala udržet v říčkách a řekách v normálu.

Snad až na ojedinělá místa, kde se ukázal 1.SPA. Aktuálně máme jeden druhý stupeň na stanici Hořovice - Červený potok.

Půda (celkově povodí) je již nasycená a další vodu již moc nepojme a proto nově předpokládáme, že od dnešní cca 18 hodiny začnou na většině území (v překladu na 50 - 69% území) stoupat říčky a řeky na 1 a 2.SPA hlavně v kraji Pardubickém, Moravskoslezském, Olomouckém, Jihočeském a Středočeském kraji a také částečně na Vysočině a v části Plzeňského kraje. Proto pro tyto uvedené kraje platí naše upozornění, které bude končit zítra v cca 19:00.

Od dnešních 17:00 do zítřejších 17:00 spadne v ČR od 15 do 40 mm, ojediněle až 60 mm.

Zítra během dle začnou srážky pozvolna slábnout a ustávat.

Aaaaaaaaaaaaa

Bbbbbbbbb

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11.5.2021 (19:51)

VYDATNÉ SRÁŽKY V DALŠÍCH NEJMÉNĚ 7 DNECH

Již několik dní Vás připravujeme na to, že je tu možnost vydatných srážek, které mohou zvedat říčky a řeky i na povodňové stupně.

Dnes 11.5. večer vkládáme čerstvé informace. Je na prvním místě si ale třeba také říct, že přesná poloha a množství předpokládaných srážek nelze lépe určit. Za vše může vlnící studená fronta, která nás bude ovlivňovat.

Protože různé modelové předpovědi se (co každých +6 hodin) hodně rozcházejí, tak náš tým vytvořil zlatou střední cestu. Jedná se o snad co nejvíce pravděpodobný scénář s tím, že dle potřeb budeme situaci v dalších hodinách a dnech upřesňovat.                  

Od středy (cca 06:00) do pátečního cca odpoledne předpokládáme, že v ČR spadne od 25 do 60 mm srážek. Ojediněle v jižní a západní části ČR to může být až 80 mm srážek.

Dále s velkou pravděpodobností budou vysoké úhrny srážek způsobeny postupem zítřejších bouřek také na východě Čech. Očekáváme v trvalejším dešti a s opakovanou bouřkou do stejné oblasti úhrny od 30 do 60 mm srážek. 

Je potřeba si říct, že povodí a celkově půda v ČR je na většině území hodně nasáklá a už moc vody nepojme.

Dále předpokládáme, že hlavně Krkonoše, které stále mají velké zásoby sněhu (plus včerejší a dnešní vysoké teploty i na horách) budou přivádět velké množství vody, jak z tajícího sněhu, tak i ze srážek, které očekáváme od cca zítřejšího odpoledne. Lze očekávat četné vzestupy říček a řek na 1 - 2 a ojediněle i 3.SPA (ohrožení).

Aktuálně přehrady v této oblasti provádí vyšší odtok ale přítoky i v tuto večerní dobu jsou vysoké.

Na ostatním území ČR budou říčky během St-Čt-Pá stoupat ojediněle na 1 a 2.SPA. Třetí stupeň zatím nikde jinde neočekáváme.

Zdvižený prst pro další dny! Přinášíme Vám předpoklad dalších srážek na období Ne (16.5.) do Út (18.5.).

Zde modelové předpovědi předpokládají méně srážek v Čechách (cca 15 až 50 mm), Morava a Slezsko (cca 35 až 70 mm).

Jistě situaci budeme v dalších dnech upřesňovat a budeme také věřit, že modelové předpovědi řádně srážky uberou. S takovou to porcí srážek v relativně krátkém období si říčky a řeky (celkově povodí) už nedokáže poradit. Vše tedy ještě budeme den co den upřesňovat.

Závěrem doplníme informaci a tu, že zatím nevkládáme upozornění na vydatné srážky. Tu vložíme po pečlivé aktualizaci zítra v čase 13 - 15 hod. Jedině tak budou informace/upozornění pro Vás snad co nejvíce přesné.

Vaše Meteo Vám přeje krásný večer.


.

Upozornění

 Majacek-1_3                                    Majacek-1_8 

  

 

O n l i n e