Zprávy

22.1.2024 (9:59)

Opět silný vítr v ČR

Ve středu a ve čtvrtek bude nejsilnější vítr z celého týdne. Proto vkládáme pro ČR mírné upozornění. Vítr bude dosahovat nárazů od 35 do 75 km/h, ojediněle hlavně v prudších přeháňkách až k 80 km/h v běžných polohách. Na horách až do 110 km/h. Během čtvrtečního dne bude vítr postupně slábnout.


29.11.2023

Komplikace z důvodu vyšší sněhové pokrývky? 

Již řadu dní sledujeme pečlivě neklidné počasí a poměrně blízké teplotní rozhraní, které se čas od času posouvá jedním (teplejším směrem) či druhým (mrazivějším směrem) k nám.

Také je třeba sledovat situaci, která by měla nastat ze čtvrtka na pátek a měla by pokračovat ještě během soboty.

Tyto informace prosím ještě neberte jako finální verzi předpovědi. Proč?

Jak již bylo zmíněno, tak naše počasí je v poměrně blízkém teplotním rozhraní, kde třeba v Německu až k Francii měří +2 až +10 stupňů. V ČR ale většinou dnes měříme teploty -4/0°C. Proto i krátkodobé předpovědi jsou velice náročné s tím, jak se jedno či druhé proudění vlní či posouvá. A komplikovat počasí bude i dále.

Aktuálně 29.11. všechny modelové výpočty jsou dosti rozdílné. Některé hlásí i 25 cm v nížinách.

Ale jak to už bývá u těchto výrazných teplotních rozhraních, tak stačí posunutí o cca 200 - 300 km jedním či druhým směrem a nejen, že skupenství srážek bude jiné ale i množství a poloha ,,zasaženého" území bude rozdílná.

Proto náš tým si vypočítal svojí vlastní zlatou střední cestu, která dnes 29.11. (v 10:59) zní následovně.

Možnost A: Od čtvrtka cca 20:00 do So cca 18:00 by mohlo spadnout od 5 do 15 cm, na horách až do 20 cm, na jihu a JV až 20 cm nového sněhu.

Možnost B: Od Od čtvrtka cca 20:00 do So cca 18:00 by mohlo spadnout od 10 do 35 cm, na horách až do 40 cm nového sněhu.

V obou možnostech by denní teplota pro Čt+Pá měla být od -3 do 0 stupňů, v sobotu pak od -5 do -1 stupně.

A jak je to s naším upozorněním?

Aby bylo možné upozorňovat na novou sněhovou pokrývku, tak by muselo spadnout více jak 7 cm za  cca 12 hodin nebo více jak 15 cm za 24 hodin. Pokud by sněžení trvalo déle, tak pak na více jak 25 cm/ za 48 hodin v polohách do 600 m n.m.

Od těch vyšších poloh tedy nad 600 m n.m. to je 20 cm za 12 hodin, nebo více jak 30 cm za 24 hodin a nebo více jak 50 cm za 48 hodin. 

Připomínáme, že panuje stále velká nejistota předpovědi i na tak krátkou dobu a proto bude třeba z naší strany vše zítra upřesňovat. Případně bude vloženo i upozornění na nebezpečné meteo jevy jako je nová sněhová pokrývka či mrznoucí déšť/ledovka!


18.11.2023 (20:55)

Během noci na Ne a během Ne mohou silnice lokálně klouzat

Aktuálně už na JZ/Z přichází srážky, které během noci na Ne budou většinou sněhové - později na Z a J Čech půjde o srážky smíšené a dešťové. Jak se bude pásmo dál posouvat hlavně k ránu více do centrální části Čech a dále nad Vysočinu a k tomu zemský povrch bude nad cca 500 m a výše chladný, tak hrozí lokálně ledovka.

V nížinách by se tento jev neměl ukazovat. Proto nevkládáme upozornění na ledovku.

Předpokládáme teploty lehce pod bodem mrazu během noci na Vysočině a SV Čech. Jinde budou teploty většinou lehce nad bodem mrazu. K ránu se bude v Čechách teplota postupně zvedat.

Tedy to hlavní. Během pozdní noci a k ránu oteplování od západu ČR dál k východu Čech.

Přechod srážek sněhových na srážky deštové od západu ČR dál k východu Čech.

Postupně déšť se ukáže i zítra na Moravě a ve Slezsku. 

Ice-570500_1280


17.10.2023 (8:40)
Výrazné teplotní rozhraní v ČR
Stále se zdá, že z Pá na So a ještě po několik dní bude dosti rozdílné počasí v ČR. Za vše bude moci výrazné teplotní rozhraní oddělující hodně studený vzduch na SZ od teplého na JV ČR. Toto by mělo platit od cca Pá večera do cca Út rána. Pak by se zase mělo oteplovat v celé ČR.
Je možné (je tu ještě nejistota v těchto velice výrazných teplotních rozhraních), že na Z a S ČR budou denní teploty jen okolo bodu mrazu a na JV ČR až klidně okolo 16 stupňů. V některé dny až k 19 stupňům.
Stále je ještě čas na přesnější info protože stačí, aby se frontální rozhraní posunulo jedním či druhým směrem o cca 200 - 300 km a teploty budou dosti rozdílné.
Na snímku od meteociel.fr ukazujeme předpokládaný posun studeného vzduchu na část našeho území a v dalších dnech od cca JZ přísun toho teplejšího proudění. To by mělo právě nastat cca od středečního dne. Vše ještě upřesníme.
Pro lepší rozlišení, klikni na snímek :) Černé označení ukazuje naše území ČR.
Nn

Upozornění

 Majacek-1_3                                    Majacek-1_8 

  

 

O n l i n e

Chcete využít náš prostor pro vaše zviditelnění?

Není problém - kontaktujte nás: info@meteovcasnevarovani.cz