Zprávy

31.5.2024 (11:59)
Srážková a další bouřková epizoda pro Pá/So/Ne 
Jak už od nás víte řadu dní, tak právě dnes se počasí začne více měnit a už se tak od jihu děje.  Za vše bude moci tlaková níže, která bude téměř bez pohybu v našem okolí ČR.
Od jihu přichází níže a s ní spojené i trvalé srážky hlavně spíše do J až SZ Čech, na ostatním území bude déšť ale častěji se budou ukazovat četné přeháňky, i silné. K tomu se přidají místy bouřky.
Krátkodobě (v řádech hodin) se může během So a Ne ukázat i polojasno/oblačno hlavně od východu Čech/ Vysočiny dál k Moravě/Slezsku. 
Protože budou vydatnější srážky na JZ/Z/SZ Čech a povodí v těchto oblastech je poměrně nasycené, tak lze očekávat další zvedání říček a řek na povodňové stupně. Aktuálně vodohospodáři již více upouštějí většinu říček a řek.
Od dnešního dne až do So rána očekáváme vzestupy právě v těchto oblastech na 1 a 2.SPA.
Ráno v sobotu situaci ohledně srážek a řek upřesníme dle potřeby pro další období sobota až neděle.
Co je důležité si ale říct. Jedna strana země bude mít déšť i trvalejší a jen ojedinělé bouřky. Druhá strana země bude mít občasný, jen ojediněle trvalý déšť ale za to vhodnější podmínky pro četné i silnější přeháňky a bouřky, které mohou být místy a ojediněle i silné. To znamená, že v součtu pokud bouřka od Pá do Ne zasáhne stejné území, tak nelze vyloučit i lokálně ke 100 mm srážek! Jinak to bude od 15 do 50 mm, místy až 70 mm. 
Předpoklady srážek za období 31.5. (12:00) do 2.6. (18:00) s možností prodloužení časového úseku. Jen připomínáme, že se najdou časová okna, kdy srážky přechodně ustanou.
Modelové předpovědi nedokáží dobře počítat s uvedenou situací a tak přinášíme vlastní předpoklad, který by měl být co nejvíce reálný.
Za toto celé období spadne v ČR od 20 do 50 mm srážek, na JZ/Z/SZ a v části středních Čech 40 až 70 mm srážek. Lokálně až k 90 mm srážek.
Zatím pouze upozorňujeme některé části ČR na možnost silných přeháněk a bouřek. Na vydatný déšť  (upozornění z naší strany dojde nejspíše zítra ráno).
Důvod? Upozornění se dává, když očekáváme vydatný déšť ve kterém spadne více jak 40 mm za 12 hodin a nebo také více jak 50 mm za 24 hodin. Pokud to budeme počítat za 48 hodin, tak pak musí spadnout více jak 70 mm a to zatím neočekáváme. To budeme průběžně upřesňovat.
Bude třeba více hlídat JZ/Z/SZ Čech, kde povodí je poměrně nasycené.
Závěrem: To nejhorší se zatím dá očekávat cca 100 - 250 km od naší JZ hranice v Německu, kde se dají očekávat úhrny od 80 do 150 mm srážek, ojediněle i více.

22.1.2024 (9:59)

Opět silný vítr v ČR

Ve středu a ve čtvrtek bude nejsilnější vítr z celého týdne. Proto vkládáme pro ČR mírné upozornění. Vítr bude dosahovat nárazů od 35 do 75 km/h, ojediněle hlavně v prudších přeháňkách až k 80 km/h v běžných polohách. Na horách až do 110 km/h. Během čtvrtečního dne bude vítr postupně slábnout.


29.11.2023

Komplikace z důvodu vyšší sněhové pokrývky? 

Již řadu dní sledujeme pečlivě neklidné počasí a poměrně blízké teplotní rozhraní, které se čas od času posouvá jedním (teplejším směrem) či druhým (mrazivějším směrem) k nám.

Také je třeba sledovat situaci, která by měla nastat ze čtvrtka na pátek a měla by pokračovat ještě během soboty.

Tyto informace prosím ještě neberte jako finální verzi předpovědi. Proč?

Jak již bylo zmíněno, tak naše počasí je v poměrně blízkém teplotním rozhraní, kde třeba v Německu až k Francii měří +2 až +10 stupňů. V ČR ale většinou dnes měříme teploty -4/0°C. Proto i krátkodobé předpovědi jsou velice náročné s tím, jak se jedno či druhé proudění vlní či posouvá. A komplikovat počasí bude i dále.

Aktuálně 29.11. všechny modelové výpočty jsou dosti rozdílné. Některé hlásí i 25 cm v nížinách.

Ale jak to už bývá u těchto výrazných teplotních rozhraních, tak stačí posunutí o cca 200 - 300 km jedním či druhým směrem a nejen, že skupenství srážek bude jiné ale i množství a poloha ,,zasaženého" území bude rozdílná.

Proto náš tým si vypočítal svojí vlastní zlatou střední cestu, která dnes 29.11. (v 10:59) zní následovně.

Možnost A: Od čtvrtka cca 20:00 do So cca 18:00 by mohlo spadnout od 5 do 15 cm, na horách až do 20 cm, na jihu a JV až 20 cm nového sněhu.

Možnost B: Od Od čtvrtka cca 20:00 do So cca 18:00 by mohlo spadnout od 10 do 35 cm, na horách až do 40 cm nového sněhu.

V obou možnostech by denní teplota pro Čt+Pá měla být od -3 do 0 stupňů, v sobotu pak od -5 do -1 stupně.

A jak je to s naším upozorněním?

Aby bylo možné upozorňovat na novou sněhovou pokrývku, tak by muselo spadnout více jak 7 cm za  cca 12 hodin nebo více jak 15 cm za 24 hodin. Pokud by sněžení trvalo déle, tak pak na více jak 25 cm/ za 48 hodin v polohách do 600 m n.m.

Od těch vyšších poloh tedy nad 600 m n.m. to je 20 cm za 12 hodin, nebo více jak 30 cm za 24 hodin a nebo více jak 50 cm za 48 hodin. 

Připomínáme, že panuje stále velká nejistota předpovědi i na tak krátkou dobu a proto bude třeba z naší strany vše zítra upřesňovat. Případně bude vloženo i upozornění na nebezpečné meteo jevy jako je nová sněhová pokrývka či mrznoucí déšť/ledovka!


18.11.2023 (20:55)

Během noci na Ne a během Ne mohou silnice lokálně klouzat

Aktuálně už na JZ/Z přichází srážky, které během noci na Ne budou většinou sněhové - později na Z a J Čech půjde o srážky smíšené a dešťové. Jak se bude pásmo dál posouvat hlavně k ránu více do centrální části Čech a dále nad Vysočinu a k tomu zemský povrch bude nad cca 500 m a výše chladný, tak hrozí lokálně ledovka.

V nížinách by se tento jev neměl ukazovat. Proto nevkládáme upozornění na ledovku.

Předpokládáme teploty lehce pod bodem mrazu během noci na Vysočině a SV Čech. Jinde budou teploty většinou lehce nad bodem mrazu. K ránu se bude v Čechách teplota postupně zvedat.

Tedy to hlavní. Během pozdní noci a k ránu oteplování od západu ČR dál k východu Čech.

Přechod srážek sněhových na srážky deštové od západu ČR dál k východu Čech.

Postupně déšť se ukáže i zítra na Moravě a ve Slezsku. 

Ice-570500_1280


17.10.2023 (8:40)
Výrazné teplotní rozhraní v ČR
Stále se zdá, že z Pá na So a ještě po několik dní bude dosti rozdílné počasí v ČR. Za vše bude moci výrazné teplotní rozhraní oddělující hodně studený vzduch na SZ od teplého na JV ČR. Toto by mělo platit od cca Pá večera do cca Út rána. Pak by se zase mělo oteplovat v celé ČR.
Je možné (je tu ještě nejistota v těchto velice výrazných teplotních rozhraních), že na Z a S ČR budou denní teploty jen okolo bodu mrazu a na JV ČR až klidně okolo 16 stupňů. V některé dny až k 19 stupňům.
Stále je ještě čas na přesnější info protože stačí, aby se frontální rozhraní posunulo jedním či druhým směrem o cca 200 - 300 km a teploty budou dosti rozdílné.
Na snímku od meteociel.fr ukazujeme předpokládaný posun studeného vzduchu na část našeho území a v dalších dnech od cca JZ přísun toho teplejšího proudění. To by mělo právě nastat cca od středečního dne. Vše ještě upřesníme.
Pro lepší rozlišení, klikni na snímek :) Černé označení ukazuje naše území ČR.
Nn

Upozornění

 Majacek-1_3                                    Majacek-1_8 

  

 

O n l i n e

Chcete využít náš prostor pro vaše zviditelnění?

Není problém - kontaktujte nás: info@meteovcasnevarovani.cz