Zprávy

29.4.2018 (19:00)

OD ZÍTRA NAŠE ÚZEMÍ ROZDĚLÍ FRONTÁLNÍ ROZHRANÍ

Jak už od nás víte z minulých dní, tak naše území od nového týdne bude rozdělovat frontální rozhraní oddělující studený vzduch na Z od toho teplého na V. A právě toto frontální rozhraní se bude dále vlnit a proto budou rozdílné teploty na západě ČR a také na východě našeho území.

Bouřky: největší možnost pro bouřky bude zítra a to spíše od východu Čech až po Moravu a Slezsko.

Další možnost na bouřky i možná silnější bude během středečního dne. To ještě upřesníme.

Bouřky se mohou ukázat místy a jen ojediněle budou silnější a proto není třeba (zatím) vkládat upozornění.

Vítr: ten bude postupně zesilovat během noci na Po a to hlavně na východě Čech, Vysočině a na Moravě a ve Slezsku. Většinou se bude jednat o občasné nárazy od  35 do 55 km/h, oj. až do 70 km/h. 

Na uvedené nárazy větru není třeba vkládat upozornění. To by muselo foukat více jak 70 km/h v nižších polohách a více jak 110 km/h pro hory a to neočekáváme.

Srážky: od 30.4. (00:00) do 1.5. (00:00) očekáváme v ČR většinou od 0 do 5 mm. V bouřkách, které se mohou ukázat v Čechách spíše ojediněle do cca 20 mm, na východě Čech a na Moravě a ve Slezsku místy do cca 25 mm srážek.

Teploty: Po: na západě ČR od 15 do 20°C, na ostatním území 20 až 24°C, na Moravě 24 až 28°C.

Út: na západě ČR od 14 do 17°C, na ostatním území 18 až 22°C, na Moravě až 25°C.

Další dny upřesníme na začátku nového týdne.


16.3.2018 (18:15)

SLÍBENÁ ,,KRÁTKÁ" ZIMA JE TU

Od dnešních večerních hodin až do cca Út rána se připravme na další část zimního počasí.

Právě v tomto čase máme tlakovou výší nad Skandinávií a tlakovou níží nad J/JV Evropou.  Díky tomu k nám bude proudit studený vzduch od SV/V. To je krásně vidět na snímku číslo 1.

Proto se může kdekoliv v ČR ukázat i náledí a to zvláště na neošetřených chodnících/silnicích. Většinou už v ČR přestalo pršet v odpoledních hodinách a tak povrch z velké části stačil oschnout. Proto očekáváme tvorbu náledí spíše ojediněle (v překladu na 5-29% území). Proto na náledí nevkládáme upozornění ale spíše jen informaci z důvodů, že není možné přesně říci v jakém okrese se toto naplní.

Během noci na So, během celé So + Ne se budou ukazovat přeháňky, které budou sněhové.

Dá se tedy předpokládat, že i v nížinách se nějaký ten cm během So+Ne může vytvořit.

Většinou spadne v ČR od Pá večera do Ne poledne od 1 do 10 cm, na horách až do 20 cm.

Oteplovat se začne až během Út dopoledne. To je přesně to období, kdy zimní počasí vystřídá to trochu teplejší.

Zesilovat bude také vítr. Předpokládáme, že od 17.3. (cca 15:00) do 18.3. (cca 18:00) bude vítr foukat v občasných nárazech od 30 do 60 km/h, na horách od 50 do 90 km/h. Uvádíme, že na tento vítr nevkládáme upozornění. Nejsou/nebudou splněna kritéria silného větru. To by muselo foukat v nižších polohách více jak 70 km/h a na horách více jak 110 km/h a to neočekáváme.

Doplníme teploty: So: denní teploty  -4/+1°C, Ne: denní teploty -6/0°C, Po: denní teploty  -6/0°C.

8888_2

Snímek: wetteronline.de 


11.2.2018

Zdvižený prst - dorazí nebývalé vyvrcholení zimy?


Jestli si pamatujete náš první příspěvek 8.2., kde se psalo, že meteorologové z Německa předpokládají, že by velkou část Evropy mohla pohltit opravdová zima, tak to i dnes stále platí. Nebude to ale taková
klasická zima, kterou všichni známe.

Pojďme si o této poměrně vzácné situaci něco říci. V první řadě si musíme uvědomit, že je tu velká pravděpodobnost, že cca poslední týden v únoru a začátek března může mít mnoho tváří. Jde o to, že nastává velice náhlé stratosférické oteplení.

Co to znamená?

Čas od času (v průběhu jednou za několik let) dojde ve stratosféře, zhruba 25-35 km nad zemí, k velice prudkému oteplení z obvyklých cca -80 °C klidně i na nějakých cca 0°C. To vše ale v rychlém čase.

Na místě polárního víru (vortex) neboli rozsáhlé tlakové níže nad severní polokoulí, která je pohonem běžné povětrnostní cirkulace s prouděním vzduchu od západu k východu, se pak usadí tlaková výše. V té je směr proudění opačný, po směru hodinových ručiček, tedy – má-li střed nad Arktidou – od východu k západu. Tento stratosférický jev označovaný jako major warming má pak dramatické důsledky i na povětří v troposféře, tedy na „naše“ počasí, kde se podobným způsobem projeví s odstupem několika dní.

Pohon západního proudění zhasne

K major warmingu velmi pravděpodobně dojde v polovině února, v důsledku se pak „otočí“ stratosférické proudění ze západního na východní.

Co přesně se stane s polárním vírem v nižších hladinách atmosféry, budou předpovědní modely ještě v nejbližších dnech zpracovávat, a lze tedy čekat výkyvy. Téměř jisté však je, že se rozvlní, anebo dokonce rozpadne. Polární vortex je „zásobárnou“ arktického ledového vzduchu a v případě „narušení“ se tento vylije směrem k jihu. O tom, že polární vír bude v potížích, vypovídá předpověď indexu arktické oscilace (AO), který by se měl propadnout hluboko do záporu.

Jak se projeví tzv. narušená cirkulace

Na severní polokouli je typické západní proudění, poháněné tlakovou níží (polárním vírem) nad Arktidou. V případě tzv. narušené cirkulace je vír „zdeformován“ nebo přímo rozdělen tlakovými výšemi, které zablokují západní proudění a podle jejich polohy se pak Evropa dostane nejčastěji do severního, východního, výjimečně i jižního proudění. Typicky vznikne tlaková výše nad Atlantikem nebo nad Skandinávii – v obou případech to znamená „zimu“ pro Evropu. I zdánlivě nepatrné změny v poloze tlakových výší ale mohou mít zásadní dopad na teplotní poměry – pokud by se například tlaková výše „nešťastně“ usadila ve východní Evropě v napřímené poloze, postavila by Evropu do teplého jižního proudění.

Zatím se (11.2.) zdá, že extrémní mráz našemu území nehrozil, ale o to více by se dalo očekávat sněžení. Uvádíme a zdůrazňujeme, že je to první předpoklad, kdy model GFS uvádí, že by mělo napadnout okolo 20.2 a dále velké množství srážek/sněžení. Ale to se ještě bude x krát upřesňovat.

Třeba 9.2. modelové předpovědi ukazují pro velkou část Evropy a také naše území hodně mrazivé teploty. To již dnes neplatí. Druhý snímek ukazuje (červená šipka), že od SV/V mrazivé počasí (díky tlakové výši) a tlaková níže (modrá šipka) a tedy spouštěč dostatku srážek.

Proto tuto situaci jistě budeme upřesňovat v dalších dnech.

Screenshot_2_2

Screenshot_3_2 

Zdroje: wetterzentrale.de, snow.cz, wetteronline.de


15.1.2018

KDE A JAK HODNĚ BUDE FOUKAT A KOLIK SNĚHU PŘIPADNE?

Už během dnešního pozdního večera a hlavně noci na Út začne zesilovat vítr. Ten bude foukat od jihu a k ránu a dopoledne bude nejsilnější.

To očekáváme většinou nárazy od 25 do 50 km/h. V Čechách a na Vysočině a částečně na SV ČR to mohou být nárazy k 70 km/h. Neočekáváme, že by v nižších polohách byla hranice 70 km/h překročena a proto na tento vítr nevkládáme upozornění. To by muselo foukat více jak 70 km/h, na horách pak by to muselo být více jak 110 km/h a to neočekáváme, protože např. na S a SV ČR se dají na horách očekávat nárazy od 80 do 110 km/h. Vítr bude postupně v Út slábnout.

Pokud se podíváme na srážky, tak musíme říct, že to bude na přesnější určení velice náročné.

V noci na Út začne v Čechách postupně sněžit, ale na JZ/Z ČR začnou srážky pod cca 500 m n.m. přecházet ve smíšené a i dešťové. Na Moravu a do Slezska dojdou srážky až během dopoledne a hlavně odpoledne.

Během dne bude v Čechách sněžit nad cca 700/900 m n.m. Na SV Čech a Moravě/Slezsku bude sněžení od cca 300 m n.m. Proto v Čechách se dají očekávat teploty +1/+5°C, Morava/Slezsko -2/+2°C.

Pokud budeme brát oblasti, kde se udrží sněhová pokrývka. Tedy, kde nedojde k tání, tak by mohlo za dalších 24 hodin spadnout od 2 do 12 cm nového sněhu. Na J/JZ (hory) 10 až 30 cm.

Vše zítra během večera upřesníme pro další dny.

10964894_10202331492288689_81588476_o


6.1.2018

Do USA se zakousnou extrémní mrazy

Východ Spojených států celý týden čelí extrémnímu zimnímu počasí, to nejhorší však Američany teprve čeká. O víkendu se musí připravit na velmi tuhé mrazy, které bude doprovázet silný vítr. Pocitová teplota se tak bude pohybovat hluboko pod bodem mrazu. V části New Hampshire by rtuť teploměru mohla podle předpovědi atakovat dokonce pocitových minus 70 stupňů Celsia, píše americký server Business Insider.

Krutá zimní bouře, označována také jako „cyklonová bomba“, působí ve Spojených státech celý týden velké obtíže. Extrémní počasí, které doprovází nízké teploty, sníh, silný vítr i záplavy, vedly na východě Spojených států k přerušení dodávek elektřiny i zrušení stovek letů.

O víkendu má navíc přijít extrémní mráz, který se bude vlivem větru ještě zhoršovat. Lidé tak budou mít pocit, že je teplota mnohem nižší, než je skutečnost.

Nejhorší má být situace na hoře Mount Washington ve státu New Hampshire. Hora, které se přezdívá jako „místo s nejhorším počasím na světě“, je nejvýše položeným bodem severovýchodu Spojených států a pocitová teplota může dosahovat až minus 70 stupňů Celsia.

„Ledový vítr vám vezme dech a zmrazí vaše řady. Nemůžete mrkat,“ popisují reportéři amerického deníku The New York Times pocit při výstupu na Mount Washington ve chvíli, kdy se venkovní teploty dostaly pod 48 stupňů Celsia.

3872342__2

www.info.cz


2.10.2017 

NA HŘEBENY HOR MŮŽE DORAZIT SNĚŽENÍ

V dalších dnech se bude ochlazovat. To je také patrné na našem výhledu.

Dnes přidáváme výhled teploty v hladině 850 hPa (cca 1 500 m n. m.) od modelu GFS od Wetterzentrale.de, kde je vidět, že např. So ráno bude hodně studené. To ukazuje první snímek. Druhý snímek (páteční ráno) je méně důležitý (tam bude nízká teplota na menším území).

Dá se tedy říci, že od cca 1000 m budou teploty okolo +2 stup. A protože očekáváme občasné srážky, tak je pravděpodobné, že od cca 1000 m budou srážky smíšené. Od cca 1200 m už sněhové.

Vše budeme případně upřesňovat. 

111


26.9.2017

Ex-hurikány Maria a Lee na cestě do Evropy Hurikánové bouře MARIA a LEE v současné době stále cirkulují na Atlantiku u
východního pobřeží USA. Během týdne se však pomalu budou dostávat přes
Atlantik dále směrem k Evropě.

Proto na závěr tohoto týdne mohou promlouvat do počasí na Z a SZ Evropy.
To znamená, že k nám by silnější vítr mohl dorazí v nějakém frontálním s.
během cca středy až pátku (4 - 7.10.) To si ještě ale upřesníme.
Zatím je ale stále nejasné, jaké počasí ex - hurikány přinesou.

Většina modelů zatím nedokáže dobře určit, co zbytek těchto hurikánu přinese, 
ale nečekejme žádné velké drama, jako v jiných částech východního pobřeží USA.
Situaci budeme sledovat a případně upřesňovat.

Foto: nhc.noaa.gov

Hurikan-lee

Maria-hurikan


 

Aktuální čas


Přesný čas

Upozornění

 Majacek-1_3                                    Majacek-1_8 

 

Doporučujeme

O n l i n e