Zprávy

21.5.2019 (20:15)

OČEKÁVANÉ VYDATNÉ SRÁŽKY JSOU TU A ROZVODNÍ ŘÍČKY A MENŠÍ ŘEKY!

Další deště, které předpokládal náš tým na konci minulého týdne jsou tu. Už během noci dorazí další vlna a bude vydatnější. To vše díky tlakové níži, která se velice zvolna přesouvá. Úřadovat bude hlavně z Út na St a pokračovat bude až do cca Čt rána. Přinese na cca 50% našeho území vydatné až velmi vydatné srážky.

Na návětří hor to mohou být srážky extrémní. Ale teď pojďme na mapu, kde a kolik vody spadne.

Extrémní srážky mohou právě při větru na návětří hor přinést až 110 mm srážek. To už může rozvodnit říčky a řeky na horách a to na 2 a oj. i 3.SPA. V nížinách to mohou být spíše první SPA. (stavy povodňové aktivity).

Mapa našeho předpokladu spadu srážek do čtvrtečního rána. Je třeba si říct, že tlaková níže, res. její vyložení, je vždy složité v přesném určení místa a množs.spadu srážek a proto může vždy srážky ubrat nebo i více přidat a proto je třeba situaci častěji upřesňovat.

Ještě závěrem doplníme, že se mohou až do čtvrtečního rána ukázat místy i bouřky a časté nárazy větru okolo 55 km/h.

Cccc

 Na satelitním snímku (sat24.com) a v našem zakreslení je krásně vidět, že oblačnosti a srážek/bouřek je dost. Směr postupu oblačnosti vidíte v šipkách.Bbbb


4.5.2019

BĚHEM SOBOTNÍHO DNE PRUDKÝ POKLES TEPLOT

V dalších hodinách se začne od SZ a S prudce ochlazovat. Nejprve okolo poledne naměříme teploty v ČR od 11 do 14 °C. Na Z/SZ okolo 8 °C. Po přechodu fronty by se mělo prudce ochlazovat a tak teploty budou jen od 4 do 10  °C a to nejprve na západě a severu ČR. Postup ochlazení bude dále směřovat na zb. území Čech/ Vysočinu. Ochlazení k večeru dorazí i na Moravu a do Slezska.

Proto se srážky sněhové mohou v Čechách ukázat i okolo 400/500 m n.m.

Zítřejší ranní teploty už budou jen okolo bodu mrazu. Snímek wetterzentrale.de

Obrazek-5


18.1.2019

MRAZIVÉ POČASÍ BUDE ÚŘADOVAT

Dá se říct, že od dnešního večera (18.1.) k nám na delší dobu dorazí mrazivé počasí.

Ranní sobotní teploty budou už hodně nízké a to od -4 do -9°C, oj. až -12°C. Na horách a v mraz. kotlinách při utišení větru ojediněle až - 24°C.

Sobotní den ukáže denní teploty od -4 do +1°C.

Nedělní ranní teploty budou -2 do -8°C, na horách i nižší. Nedělní denní pak od -4 do +1°C.

Pondělní ranní teploty ukáží hodnoty od -5 do -11°C. Ty denní pak budou od -4 do +1°C.

Mrazivé počasí bude trvat i v dalších dnech. Doplníme, že ve výhledu je tu možnost, že by k nám mohla dorazit tlaková níže od jihu, která by mohla přinést i trvalé sněžení i do nížin. To vše by mělo být okolo Čt/Pá.

To je ještě ale poměrně daleko a vše budeme upřesňovat v dalších dnech.


1.1.2019

Dorazí ochlazení, sněžení a pocitová teplota při větru hodně klesne

Dnes (1.1.) naměříme denní teploty od +3 do +9°C. Chladněji bude dnes na Moravě/Slezsku. Ojediněle se může ukázat místo, kde teplota vyšplhá až na +11°C. Během pozdních večerních hodin dorazí rychlé ochlazení a tak teploty klesnou na  -2/+2°C.

Zítřejší ráno (2.1.) ukáže teploty většinou od -3 do +1°C.  K tomu už i v nížinách budou srážky přecházet ve formě občasného sněžení. 

Také začne dnes zesilovat vítr, který bude slábnout spíše až ze St na Čt. To vše díky hluboké tlakové níže se středem nad Pobaltím a proto k nám  bude zesilovat příliv studeného a hlavně vlhkého vzduchu od severu.

Proto vítr a sněžení i v nížinách. Doplníme nárazy větru. Vítr bude zesilovat už během odpoledních hodin a jeho nárazy budou v nížinách většinou od 35 do 60 km/h, oj. až k 70 km/h. Proto na tyto uvedené nárazy nevkládáme upozornění. To by muselo pro nižší polohy foukat více jak 70 km/h a to neočekáváme.

Na horách bude vítr v nárazech od 55 do 90 km/h, oj. až ke 100 km/h. Je také potřeba počítat s tím, že pocitová teplota bude hodně nízká. Pokud bude teplota např. na bodu mrazu, tak při cca 40 - 60 km/h bude pocitová teplota okolo -8 stup.

Očekáváme, že do pátečního večera spadne v ČR celkově od 2 do 15 cm, na horách až 50 cm nového sněhu.

V So by se mělo podle modelů na jeden den oteplovat a od Ne zase ochlazovat. Vše ještě upřesníme.

2013-02-23-13-12-56


Upozornění

 Majacek-1_3                                    Majacek-1_8 


 

O n l i n e