Zprávy

30.8.2020 (08:39)

POKRAČOVÁNÍ: ZVLNĚNÁ STUDENÁ FRONTA BUDE DÁL KOMPLIKOVAT POČASÍ V ČR AŽ DO STŘEDY - BUDE PŘINÁŠET I SILNÉ/VELICE SILNÉ BOUŘKY/VYDATNÉ SRÁŽKY/SILNÉ/VELICE SILNÉ NÁRAZY VĚTRU

O Pá dne tato zvlněná studená fronta začala úřadovat  hlavně v Čechách. Bylo registrováno mnoho míst, kde bouřka byla silná. Včera (v sobotu) hlavně k večeru a v noci na Ne zasáhla i východ Čech, Moravu a Slezsko.

Přinášíme Vám spad srážek za období Pá až So ráno a So až Ne ráno(od hydro.chmi.cz) 

Ccc_4

Od-29-srpna-do-30-srpna-rano_2

Je patrné, že srážek bylo dost.  A další srážky (mnohem více) očekáváme až do středečního dne.

Aktuálně (8:30) : v Čechách registrujeme občasný slabší déšť. Zatím vše bez bouřek.

Velikost zvlněné studené fronty je velice rozsáhlá. Zasahuje téměř svojí oblačností až nad Španělsko ale největší pásmo bouřek a srážek je v okolí Alp. právě toto pásmo v dalších hodinách bude zesilovat cestou nad naše území.

To je patrné i na satelitním snímku (sat24.com).

Ddd_6

Co nás čeká v dalších hodinách a dnech?

Zvlněná studené fronta bude i nebezpečná. Její postup bude pozvolný nebo v některé hodiny a dny dokonce bez postupu. Proto bude přinášet vydatné srážky. V bouřkách přinese i silné přívalové srážky, kroupy a silné až velice silné nárazy větru. Bude také přinášet velké teplotní rozdíly. Na západě chladné počasí od toho teplého na východě ČR.

Srážky: Nově předpokládáme od No dopoledne do St dne dalších 40 až 80 mm srážek.

V opakovaných bouřkách a srážkách nelze vyloučit celkové úhrny přes 120 mm srážek. Návětří hor může ojediněle přinést za celé toho období i více jak 150 mm srážek.

Výhledově Ne přinese bouřky kdekoliv v ČR ale silné až  velice silné bouřky se mohou ukázat  na J a V Čech, na Vysočině a na Moravě a ve Slezsku. V těchto silných a velice silných bouřkách se ukáží nárazy větru od 50 do 100 km/h, ojediněle není vyloučeno i více, přívalové srážky s úhrny od 30 do 60 mm srážek a kroupy.

Srážky budou vždy v tzv. vlnách. Budou hodiny, kdy srážek bude dostatek, pak zvolna budou ustávat ale další den nově začnou pásma srážek ožívat.

Teploty:  Neděle od 13 do 19 °C, na východě Čech, na Moravě a ve Slezsku od 20 do 28 °C, na samém východě ČR ojediněle až 31 °C.

Říčky a řeky:  Ty budeme sledovat, upřesnění na reakci spadlých a očekávaných srážek vložíme během Ne dne na našem FB či webu.

Protože se jedná o zvlněnou studenou frontu, která bude postupovat velice zvolna nebo postup se dokonce i dočasně zastaví, tak je třeba tuto situaci častěji upřesňovat.


 

Upozornění

 Majacek-1_3                                    Majacek-1_8 

  

 

O n l i n e