Zprávy

28.1.2021

Situace pro nejbližší dny a výhled pro začátek nového týdne!

Jak už od nás víte z minulých dní, tak nás čeká velice pestré počasí.

Pestřejší a nejspíše i nebezpečnější by mohlo nastat během nového týdne.

Nejprve co nás čeká v dalších hodinách a dnech.

Očekáváme, že dnes nás začne výrazně ovlivňovat frontální rozhraní. To bude

oddělovat teplejší vzduch na  J/JZ od toho studeného na S/SV.

Významnější srážky dorazí od Čt cca 13 hodin. Celkové srážky od Čt do Ne budou od 20 do 55 mm/cm.

Na horách a ojediněle na JZ ČR až 70 mm//cm. Píšeme, jak srážky v mm, tak i v cm. Budou se častro střídat dle teplot a nadmořské v.

Dnes ve čtvrtek budou srážky sněhové, postupně v polohách pod cca 450 m n.m. sníh s deštěm.

Na Vysočině a SV Moravě i v nižších polohách sněžení. Zítra sněžení většinou nad 650 m n.m., na S a V ČR nad cca 350 m.

Vítr: Hlavně v pátek a v sobotu očekáváme občasné nárazy v celé ČR od 30 do 55 km/h, ojediněle až 70 km/h, na horách až do 85 km/h.

Teploty budou ve čtvrtek od +1 do +4°C, na Moravě a ve Slezsku od -1 do +3°C.

V noci na pátek a během pátečního rána klesnou na hodnoty od +2 do -2°C a proto tam, kde se ukáží srážky, tak mohou být přechodně zase spíše sněhové.

Během pátečního dne očekáváme teploty od +1 do +6°C, na S/SV/V ČR od -1 do +2°C.

Pravděpodobnost sněžení se tedy spíše směřuje na na S/SV/V ČR.

V noci na sobotu a během sobotního rána klesnou teploty na hodnoty od 0 do +4°C a proto tam, kde se ukáží srážky, tak mohou být přechodně zase  sněhové od cca 350  - 450 m a výše.

Během sobotního dne se bude ochlazovat a to naměříme teploty od -2 do +3°C a během pozdního odpoledne další ochlazování.

Tání sněhu a povodňové stupně. Protože se zatím nebude jednat většinou o nějaké výrazné tání sněhu a spadu významnějších srážek, tak nepředpokládáme nějaké výrazné zvedání říček a řek. Max. může dojít na 1.SPA - bdělost.

Výhledově na začátku týdne očekáváme dalších 20 až 60 mm/cm srážek, které předběžně budou sněhové ve všech polohách ale v půlce týdne nejspíše dojde k citelnému oteplení a přechodu sněhu do deště. Zde pak mohou hrozit rychlejší vzestupy říček a řek ale to budeme upřesňovat v dalších dnech.


23.1.2021 (7:50)

PESTRÉ POČASÍ V CELÉ ČR

Aktuálně panuje v celé ČR pestré počasí. Zatím co na západě ČR dle našich předpokladů se ochladilo a už sněží. Zde jsou teploty od -1 do +4 °C, na JZ/Z ČR (hory až -4°C).

Od východních Čech dále přes Vysočinu, Moravu a Slezsko teploměry hlásí +5 až +11°C.

To je patrné i na teplotní mapě od in-pocasi.cz.

A co vítr? Ten je od východu Čech až na Moravu a Slezsko v nárazech od 30 do 60 km/h, nelze ojediněle vyloučit až 75 km/h. Na horách mohou být nárazy až do 100 km/h ale během dopoledne/poledne začne postupně slábnout.

Upozornění na tento vítr nevkládáme. To by muselo foukat více jak 70 km/h v nižších polohách, na horách více jak 110 km/h a to nepředpokládáme. 

A co dál nás čeká?

V dalších hodinách se začne více projevovat zvlněná studená fronta. Ta postupně projede přes celé naše území. Večer se začne projevovat další ochlazení od SZ. A protože vzduch bude studený a hlavně vlhký, tak i v dalších dnech nás čekají srážky, které i v nížinách začnou být sněhové. To by mělo nastat během Ne a Po dne.

Výhled teplot pro další dny a nadmořskou v. od které začne sněžit vložíme během sobotního dne.

Doplníme závěrem, že aktuálně toto jsou nejvyšší teploty. Během dopoledne/poledne se začnou od západu dále směrem k východu snižovat.

88_6


Upozornění

 Majacek-1_3                                    Majacek-1_8 

  

 

O n l i n e